Ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη την Παρασκευή στην Κωνσταντινούπολη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του TOP-16 της Εuroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι», αν και είχαν αρκετά σκαμπανεβάσματά στην απόδοσή τους, επιβλήθηκαν με 78-73 της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ και πλέον θέλουν νίκη επί της Κίμκι στην τελευταία αγωνιστική για να σφραγίσουν αφενός την πρόκριση στα πλέι οφ κι αφετέρου με συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων να τερματίσουν στη 2η προνομιούχο θέση.

Ο αγώνας

Άναρχο μπάσκετ με κάποια ξεσπάσματα και έλλειψη συγκέντρωσης δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό του πρώτου ημιχρόνου να επιβάλει το ρυθμό του και να αξιοποιήσει -τουλάχιστον- την υπεροχή του στη γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου στήθηκε 14 φορές έναντι μόλις 3 της τουρκικής ομάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 6′ στο -4 (11-7), αλλά με βολές και λύσεις κοντά στο καλάθι έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-2 και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +6 (13-19).

Με τον Μάικ Μπατίστ να ευστοχεί από τα 6.75 η Φενερμπαχτσέ μείωσε στο 13′ σε 20-21, ενώ με καθοριστικά λέι του Πεκέρ έμεινε μέσα στο παιχνίδι. Ο Άντιτς από τα 6.75 έδωσε το προβάδισμα και πάλι στον Ολυμπιακό (30-31), αλλά λάθος επιλογές στην άμυνα άφησαν αφύλακτους Σαβάς και Ερμίς, με τον τελευταίο να διαμορφώνει στην εκπνοή το σκορ ημιχρόνου 34-33 υπέρ των Τούρκων.

Με τον Κώστα Παπανικολάου να αφυπνίζεται στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο σημείωσε 13 πόντους (!), ο Ολυμπιακός που υστερούσε στα επιθετικά ριμπάουντ (3 έναντι 10 των Τούρκων) κατάφερε να ανακτήσει στα τελευταία λεπτά το προβάδισμα.

Νωρίτερα ο Άντιτς από τα 6.75 (2) κρατούσε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ, όπως και ο Σπανούλης, που ήταν ο μοναδικός «ερυθρόλευκος» με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση.

Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης ισοφάρισε με τρίποντο στο 26′ σε 45-45, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Παπανικολάου, ο οποίος με 10 διαδοχικούς πόντους (2 τρίποντα) και καθοριστικά ριμπάουντ διαμόρφωσε το σκορ τρίτης περιόδου 53-56, υπέρ του Ολυμπιακού.

Με… σεληνιασμένο τον Ομέρ Ονάν (10 διαδοχικούς πόντους με 2 τρίποντα) η Φενερμπαχτσέ έδειξε να ελέγχει τον αγώνα, όταν και προηγήθηκε στο 35′ με 69-61.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός φύλαγε το καλύτερο για το τέλος… Με τους Περπέρογλου και Πρίντεζη να δίνουν το έναυσμα της αντεπίθεσης οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 13-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντα των Σπανούλη και Λο και στο 38′ προηγήθηκαν με 69-74.

Ο ΜακΚάλεμπ προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά ο Ολυμπιακός με εξαιρετική άμυνα έφτασε στη νίκη με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 34-33, 53-56, 73-78