Με δύο… ξεκούραστες νίκες και χωρίς μάλιστα να δεχτεί ούτε τέρμα από τη Σέλτικ, προκρίθηκε η Γιουβέντους στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.
Η πρωταθλήτρια Ιταλίας μολονότι είχε «τσεκάρει» ουσιαστικά το εισιτήριο για τους «8», μετά το επιβλητικό 3-0 της Γλασκώβης, δεν… χαρίστηκε στους «καθολικούς» ούτε στη ρεβάνς.
Οι «μπιανκονέρι» επιβλήθηκαν άνετα το βράδυ της Τετάρτης των Σκωτσέζων και πανηγύρισαν την πρόκριση, με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο.
Ο Αλεσάντρο Μάτρι στο 24΄ και ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα στο 65΄ πέτυχαν τα δύο γκολ για τη «μεγάλη κυρία», που απειλήθηκε ελάχιστα από τη Σέλτικ, αρχηγός της οποίας ήταν ο Γιώργος Σαμαράς.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η «Γιούβε» έμεινε αήττητη για 18ο ευρωπαϊκό ματς (9 νίκες, 9 ισοπαλίες), ενώ δεν δέχθηκε γκολ για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μαρόνε, Μπονούτσι, Πίρλο (69′ Τζακερίνι), Βιντάλ (67′ Ίσλα), Πογκμπά, Παντοΐν, Πελούζο (59′ Κουάντουο Ασαμόα), Μάτρι, Κουαλιαρέλα.
Σέλτικ: Φόρστερ, Μάθιους (52′ Φόρεστ), Γουίλσον, Ουανιάμα (46′ Άμπροουζ), Ισαγκίρε, Λέντλεϊ, Καγιάλ, Μαλγκρού, Κόμονς (73′ Νουιουί), Σαμαράς, Χούπερ
To γκολ του Μάτρι:
Το γκολ του Κουαλιαρέλα:
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης