Διαφήμιση του ποδοσφαίρου ήταν η αναμέτρηση στα Πηγάδια ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη και τον Ηρακλή, η οποία στην κυριολεξία τα είχε όλα: επτά γκολ, ανατροπή του σκορ, δοκάρι και αρκετές συγκινήσεις.

Η λήξη της ομολογουμένως συγκλονιστικής αναμέτρησης βρήκε την ακριτική ομάδα με τους τρεις βαθμούς στις αποσκεύες της, αφού επικράτησε με 4-3, στον αγώνα, με τον οποίο έκλεισε η αυλαία του πρώτου γύρου στην Super League.

Τα γκολ της ακριτικής ομάδας πέτυχαν οι Ζίεντσουκ (18’), Πόι (36’), Στρμπα (45’) και  Λουτσιάνο πεν. (56’), ενώ για τον γηραιό, ο οποίος προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ (0-1 και 1-2), σκόραραν οι Βουτσιάς (2’) Σαρακατσάνος (28’) και Μιλάνο (81’).

«Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται» λέει ο θυμόσοφος λαός και οι δύο ομάδες φρόντισαν να τον επαληθεύσουν για ακόμη μία φόρα.

Μόλις στο 2’, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά του Βουτσιά, έπειτα από σέντρα του Επστάιν.

Ο Ηρακλής πάντως δεν χάρηκε για πολύ το γκολ που σημείωσε, αφού η «απάντηση» των γηπεδούχων ήρθε πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο 18’, όταν ο Ζίεντσουκ με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Δώδεκα λεπτά αργότερα η ομάδα του Σάββα Κωφίδη επανέκτησε το προβάδισμα, με σουτ του Σαρακατσάνου, όμως ο εξαιρετικός σήμερα, Μάουρο Πόι, αφού πρώτα είχε ρίξει δύο προειδοποιητικές βολές, με κεφαλιά στο 36’ έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσα.

Κι ενώ όλοι περίμεναν τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες 2-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Μπαντής υπέπεσε σε ένα ολέθριο σφάλμα.

Ο πορτιέρο του «γηραιού», κι αφού νωρίτερα είχε πει «όχι» σε προσπάθειες των Λουτσιάνο και Πόι, έχασε την μπάλα σχεδόν μέσα από τα χέρια του σε αδύναμη κεφαλιά του Στρμπα, με αποτέλεσμα να γίνει το 3-2, το οποίο ήταν και το σκορ του -τρελού- πρώτου σαρανταπενταλέπτου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι βέβαια την εξαιρετική απόδοση των Πόι, Κιντάνα,
Λουτσιάνο κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα.

Μάλιστα, οι Ακρίτες στο 56’ κέρδισαν πέναλτι, όταν μετά από σέντρα του Λουτσιάνο η μπάλα βρήκε το χέρι του Γιαννούλη μέσα στην περιοχή.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ο «Λούτσι», ο οποίος νίκησε από τα «11» βήματα τον Μπαντή, κάνοντας το 4-2.

Ακόμη και έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει εννιά λεπτά πριν από τη λήξη με τον Μιλάνο, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Μάλιστα, η ομάδα του Κωφίδη θα μπορούσε να δεχτεί και πέμπτο γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα όταν ο Πόι, κι ενώ ακόμη κι ο Μπαντής είχε ανέβει στην περιοχή της Ξάνθης σε μια εκτέλεση κόρνερ, με ένα πλασέ λίγο κάτω από τη σέντρα, είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (85′ Τζιωρτζιόπουλος), Φλίσκας (72′ Ριζογιάννης), Κωστούλας, Τζάγκι, Ζίεντσουκ, Στρμπα, Κιντάνα, Πόι, Σταθάκης, Λουτσιάνο (65′ Φαμπιανέσι)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Περπερίδης (46′ Μάρτος), Γιαννούλης, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Ντιέ, Βουτσιάς 54′ Κονέ), Ηλιάδης, Ιάκομπ, Επστάιν, Ντίκα (77′ Μιλάνο)