Η Ακτή Ελεφαντοστού είχε δύσκολο έργο στον εναρκτήριο αγώνα της στο Κόπα Άφρικα του 2013, εντούτοις έστω και στο τέλος, κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Τόγκο.

Οι «ελέφαντες» με τέρμα του Ζερβίνιο στο 88ο λεπτό επιβλήθηκε την Τρίτη με 2-1 σκορ της αντιπάλου τους, κάνοντας έτσι «ποδαρικό» με το… δεξί στη διοργάνωση.

Ο Γιάγια Τουρέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες, καθώς ο Τζόναθαν Αγίτε ισοφάρισε σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ακτή Ελεφαντοστού: Μπαρί Κοπά, Εμπουέ, Κολό Τουρέ, Μπαμπά, Τιενέ, Ζοκορά, Γκραντέλ (59′ Σαλομόν Καλού), Γιαγιά Τουρέ, Για Κονάν (63′ Τιοτέ), Ζερβινιό, Ντρογκμπά (74′ Βιλφρέντ Μπονί).

Τόγκο: Αγκασά, Μαμά, Νιμπομπέ (91′ Σαλιφού), Μποσού, Τζεν, Ακακπό, Αμεού, Ρομαό, Γκακπέ (61′ Φρουάντ Αϊτέ), Ζονατάν Αϊτέ (78′ Σεγκμπεφιά), Αντεμπαγιόρ.