Παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου με απίστευτη πραγματικά εξέλιξη ήταν αυτό που άνοιξε την αυλαία του 27ου Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.
Η «οικοδέσποινα» του Κόπα Άφρικα, Ανγκόλα αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 με το Μάλι, το οποίο έντεκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα έχανε με 4-0 (!).
Η… επική αντεπίθεση του Μάλι άρχισε στο 79’ με γκολ του Σεϊντού Κεϊτά.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο στο 88΄με τον Φρεντερίκ Κανουτέ.
Στο 93′ ο Κεϊτά πέτυχε το τρίτο γκολ και το τέταρτο ο Γιαταμπαρέ στο 94′, o οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-4.
Η Ανγκόλα είχαν προηγηθεί με 4-0 χάρη σε τέρματα των Φλάβιο (36’ ,42)’, Ζιλμπέρτο (67’ πεν.) και Μανούτσο (74’ πεν.).
Ανγκόλα: Κάρλος, Μάρκες, Κάλι, Ζουέλα, Στέλβιο, Ντέντε (25′ Κάμπος), Μαμπίνα, Σάρα, Ζιλμπέρτο (80′ Ζιλμπέρτο), Μανούτσο, Φλάβιο (82′ Καμπουνγκούλα).
Μάλι: Σιντιμπέ, Μπερτέ, Ντιαμουτέν, Σουμαρέ, Ταμπουρά, Μαχαμαντού Ντιαρά, Μπ. Τραορέ (57′ Φανέ), Μ. Τραορέ, Μπακαγιοκό (75′ Γιαταμπαρέ), Μαϊγκά (35′ Σεϊντού Κεϊτά), Κανουτέ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα το πρόγραμμα & οι βαθμολογίες:
1ος όμιλος
1. Ανγκόλα 1 (4-4)
2. Μάλι 1 (4-4)
3. Μαλάουι –
4. Αλγερία –
1η αγωνιστική (10 & 11/01)
Ανγκόλα – Μάλι 4-4 (36′ και 42′ Φλάβιο, 67′ πέν. Ζιλμπέρτο, 74′ Μανούτσο / 79′ και 93′ Σεϊντού Κεϊτά, 88′ Κανουτέ, 94′ Γιαταμπαρέ)
Μαλάουι – Αλγερία (15:45)
2η αγωνιστική (14/01)
Μάλι – Αλγερία (18:00)
Ανγκόλα – Μαλάουι (20:30)
3η αγωνιστική (18/01)
Ανγκόλα – Αλγερία (18:00)
Μάλι – Μαλάουι (18:00)
2ος όμιλος
1. Ακτή Ελεφαντοστού
2. Μπουρκίνα Φάσο
3. Γκάνα
4. Τόγκο
1η αγωνιστική (11/01)
Ακτή Ελεφαντοστού – Μπουρκίνα Φάσο (18:00)
Γκάνα – Τόγκο (20:30)
2η αγωνιστική (15/01)
Μπουσκίνα Φάσο – Τόγκο (18:00)
Ακτή Ελεφαντοστού – Γκάνα (20:30)
3η αγωνιστική (18/01)
Μπουρκίνα Φάσο – Γκάνα (18:00)
Ακτή Ελεφαντοστού – Τόγκο (18:00)
3ος όμιλος
1. Αίγυπτος
2. Νιγηρία
3. Μοζαμβίκη
4. Μπενίν
1η αγωνιστική (12/01)
Αίγυπτος – Νιγηρία (18:00)
Μοζαμβίκη – Μπενίν (20:30)
2η αγωνιστική (16/01)
Νιγηρία – Μπενίν (18:00)
Μοζαμβίκη – Αίγυπτος (20:30)
3η αγωνιστική (20/01)
Αίγυπτος – Μπενίν (18:00)
Νιγηρία – Μοζαμβίκη (18:00)
4ος όμιλος
1. Καμερούν
2. Γκαμπόν
3. Ζάμπια
4. Τυνησία
1η αγωνιστική (13/01)
Καμερούν – Γκαμπόν (18:00)
Ζάμπια – Τυνήσια (20:30)
2η αγωνιστική (17/01)
Γκαμπόν – Τυνησία (18:00)
Καμερούν – Ζάμπια
3η αγωνιστική
Γκαμπόν – Ζάμπια (18:00)
Καμερούν – Τυνησία (18:00)
Προημιτελικά
1. Νικητής 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου (24/01, 18:00)
2. Νικητής 2ου ομίλου – Δεύτερος 1ου ομίλου (24/01, 20:30)
3. Νικητής 3ου ομίλου – Δεύτερος 4ου ομίλου (25/01, 18:00)
4. Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου (25/01, 20:30)
Ημιτελικά
5. Νικητής 1 – Νικητής 4 (28/01, 18:00)
6. Νικητής 2 – Νικητής 3 (28/01, 20:30)
Μικρός τελικός
Χαμένος 5 – Χαμένος 6 (30/01, 18:00)
Τελικός
Νικητής 5 – Νικητής 6 (31/01, 18:00)