Χάρη στο γκολ του Ράφικ Τζιμπούρ στο 45ο λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι των «δικαφάλων», στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους 33 βαθμούς και απέκτησε συγκάτοικο στη δεύτερη θέση τον Παναθηναϊκό, ενώ η ΑΕΚ έφτασε τους 28 βαθμούς και έβαλε πλώρη για τη βαθμολογική της άνοδο. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά από το 66’ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κοντρέρας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ΑΕΚ από την αρχή έδειξε ότι… διψά για τη νίκη και μετά το 15λεπτο ανέβασε το ρυθμό της. Στο 31’ ο Κώστας Χαλκιάς πρόλαβε τη μπάλα, πριν αυτή φτάσει στον Εντίνιο. Στο 33’ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε το σουτ του Χαλκιά, ενώ στο επόμενο λεπτό έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Εντίνιο.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ δημιούργησε την πολύ καλή ενέργειά του στο 37’, με τον Ίβιτς να μην μπορεί να νικήσει τον Σάχα. Στο 42’ οι γηπεδούχοι βγήκαν εκ νέου στην επίθεση και ο Σνάουτσνερ έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Σωτήρη Κυργιάκου. Παρ’ όλα αυτά η Ένωση βρήκε τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, έχοντας πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 45’ ο Γεωργέας έβγαλε τη σέντρα και ο Ράφικ Τζιμπούρ με κεφαλιά νίκησε τον Χαλκιά και πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 47’ θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη, αν ο Εντίνιο ευστοχούσε με πλασέ σε κενή εστία. Στο 66’ οι Θεσσαλονικείς έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Πάμπλο Κοντρέρας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Καλόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε από την εξέλιξη αυτή και προσπάθησε να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Στο 68’ ο Γκαρσία με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ η τελευταία φάση του αγώνα έγινε στο 85’ με τον Τζιμπού να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Χαλκιά.

Κίτρινες κάρτες: Τζεμπούρ, Εντίνιο, Κυργιάκος, Πελετιέρι – Κοντρέρας, Ιβιτς.

Κόκκινες κάρτες: 66’ Κοντρέρας

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Χουανφράν, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Γεωργέας, Ενσαλίβα, Πελετιέρι, Καφές (+90΄ Χετεμάι), Εντίνιο (81΄ Πλιάτσικας), Τζεμπούρ, Μπλάνκο (+90΄ Παυλής).

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Δάρλας, Κοντρέρας, Μάρκος Αντόνιο, Σνάουτσνερ, Γκαρσία, Βερόν, Ιβιτς (57΄ Μπακαγιόκο), Λάκης (24΄ Βιεϊρίνια, 68΄ Μαλεζάς), Κωνσταντινίδης, Μουσλίμοβιτς.