Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φρέντι, η ΑΕΛ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού, για τη 18η αγωνιστική του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Ο Πορτογάλος επιθετικός των «γαλαζοκίτρινων», με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (34′ και 83′), χάρισε το σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του Ντούσαν Ούχριν, η οποία κατάφερε να μειώσει τη διαφορά της από την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας, μετά τη σημερινή ήττα του, έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη που κάνει για την κατάκτηση της κορυφής.

Στο άλλο παιχνίδι, ο Εθνικός Άχνας επικράτησε 1-0 της Δόξα Κατωκοπιάς, χάρη σε τέρμα του Μρντάκοβιτς στο 19ο λεπτό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σβαλόφσκι, Νεβά, Μερκής, Σάλες (74′ Μπαγκούρα), Λόπεζ, Οσενί,