Σε θρίαμβο για τον ΑΠΟΕΛ εξελίχθηκε το ντέρμπι με την ΑΕ Λεμεσού, για την 11η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς επικράτησε τη Δευτέρα με το ευρύ 3-1 των πρωταθλητών μέσα στο «Τσίρειο», μειώνοντας εκ νέου την απόστασή της από την πρωτοπόρο, Ανόρθωση στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα της Λευκωσίας προηγήθηκε μόλις στο 4′ με τον Έλιο Πίντο, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Λουσιάνο Μπεμπέ.

Το ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέο το προβάδισμα στο 23′ με εκτέλεση πέναλτι του Γκουστάβο Μαντούκα, για να έρθει στο 81ο λεπτό ο Χαραλαμπίδης να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για τους «κυανοκίτρινους».

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Εθνικός – ΕΝΠ 0-0
Ομόνοια – ΑΕΠ 4-2 (6′ πέν. Φρέντι, 53′ Εφράιμ, 65′ Μαργκάσα, 88′ Ζοάο Άλβες / 77′ και 80′ Σίλας)
ΑΕΚ – Ανόρθωση 2-3 (30′ Μαασί, 39′ Παλιτς / 12′ Ρέζεκ, 43′ Ίλιτς, 66′ Τόνι Κάλβο)

Κυριακή
Αγία Νάπα – Δόξα 0-2 (3′ Ρικάρντο Φερνάντες, 12′ Λεάντρο Σίλβα)
Ολυμπιακός – Απόλλων 1-1 (69′ Ενρίκε / 6′ Ρομπέρτο)
Νέα Σαλαμίνα – Αλκή 1-1 (73′ αυτ. Σανταμαρία / 48′ Μπέκελ)

Δευτέρα
ΑΕΛ – ΑΠΟΕΛ 1-3 (14′ Μπεμπέ / 4′ Έλιο Πίντο, 23′ πέν. Μαντούκα, 80′ Χαραλαμπίδης)