Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από την Κέρκυρα ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 2-0 της τοπικής ομάδας, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Super League. Το 1-0 σημείωσε στο 55’ ο Τσίγκας με αυτογκόλ, ενώ στο 70’ ο Μιραλάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Κέρκυρα θέλησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και μόλις στο δεύτερο λεπτό από τη σέντρα του Επστάιν ο Τσίγκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ερνέστο Βλβέρδε ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να επιβάλει τον ρυθμό του.

Στο 11’ ο Τοροσίδης με σουτ δοκίμασε να αιφνιδιάσει τον Κωνσταντόπουλο, ο οποίος όμως μπλόκαρε, ενώ αποσόβησε και τις ευκαιρίες των Φουστέρ στο 34’, Ριέρα στο 38’ και Μιραλάς 42’.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά και η Κέρκυρα απείλησε πάλι πρώτη. Ο Επστάιν σημάδεψε και πάλι τον Τσίγκα, όμως ο φορ της Κέρκυρας έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 55’. Ο Ιμπαγάσα έβγαλε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι κι εκεί ο Τσίγκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 65’ και πάλι ο Ιμπαγάσα τροφοδότησε τον Ριέρα, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι, ενώ πέντε λεπτά μετά το παιχνίδι τελείωσε πρόωρα, αφού ο Πάντελιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος των γηπεδούχων στο χώρο του κέντρου και πάσαρε στον Μιραλάς, ο οποίος στο άδειο τέρμα «έγραψε» το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα ο Βέλγος είχε νέα μεγάλη ευκαιρία σε ανάλογη φάση, αλλά αυτή τη φορά ο Κωνσταντόπουλος έσωσε.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους «ερυθρόλευκους» και η νίκη ήλθε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, με κορυφαίους τους Ιμπαγάσα, Πάντελιτς.

Κέρκυρα – Ολυμπιακός 0-2 (Novasports 2)

Γκολ: 56′ αυτ. Τσίγκας, 70′ Μιραλάς