Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 της Κέρκυρας στο «Νησί των Φαιάκων» και βύθισε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα τους γηπεδούχους. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 24’ ο Περόνε.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Ο Αστέρας πήρε τη νίκη με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Περόνε. Το σουτ του Αργεντινού βρήκε στην πλάτη του Ηλιάδη και άλλαξε πορεία, πριν καταλήξει στα δίχτυα του Στρατηλάτη.

Δύο λεπτά νωρίτερα ο Αργεντινός είχε απειλήσει με κεφαλιά, ενώ στο 28’ ο Ναβάρο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν χλιαρό και μπλόκαρε εύκολα ο Στρατηλάτης.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Γιάντσης έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Αγρίτη, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Φούλοπ, αλλά το πλασέ που επιχείρησε απέκρουσε με τα πόδια ο Ούγγρος τερματοφύλακας.

Κέρκυρα (Άκης Μάντζιος):
Στρατηλάτης, Μπουκουβάλας, Βενέτης (46′ Πετρούσης), Ηλιάδης (81′ Βασιλόγιαννης), Αγρίτης, Λεόν, Μοντέιρο, Τσουμάνης, Γιάντσης, Τσοκάνης (57′ Διαμαντόπουλος).

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης)
: Φούλοπ, Πιπίνης, Ουσέρο (78′ Φορμίκα), Περόνε, Ράγιος (90′ Κουρμπέλης), Τσαμπούρης, Αλβάρεζ, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι, Ναβάρο, Ντε Μπλάσις (87′ Φραγκουλάκης).

Οι δηλώσεις:

Άκης Μάντζιος (Κέρκυρα): «Πολύ δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μια ομάδα που διεκδικεί την δεύτερη θέση. Κάθε ομάδα από ένα ημίχρονο. Εμείς είχαμε την ευκαιρία του Μπουκουβάλα και δικαιούμασταν μια ισοπαλία. Κερδίσαμε δυο παιδιά τον Κρητικό και τον Πετρούση. Πλέον θέλουμε να κερδίσουμε βαθμούς και στα 13 παιχνίδια. Ευχαριστούμε τον κόσμο που είναι δίπλα μας και μας στήριξαν. Δεν καταφέραμε να πάρουμε τα δελτία των Γκέσιου και Στάμου παρ’ ότι υπολογίζαμε σε αυτούς».

Σάκης Τσιώλης (Αστέρας Τρίπολης):
«Ήταν ένα κρίσιμο ματς και για τις δυο ομάδες. Η Κέρκυρα προσπάθησε με όπλα την δύναμη και το πάθος της ενώ εμείς θέλαμε τη νίκη για να βρεθούμε μόνοι στην τρίτη θέση και σε κοντινή απόσταση με τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο λόγω του έντονου αέρα εντέλει εμείς πήραμε μια σπουδαία νίκη τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Θέλω να ευχηθώ στην Κέρκυρα να βρει την δύναμη γιατί έχουμε ανάγκη από τέτοιες συμπεριφορές ΠΑΕ. Ο Αστέρας όσο ψηλότερα πάει, τόσο καλύτερα θα είναι για όλους μας. Ο Αστέρας έχει τις προϋποθέσεις για να καταλάβει φέτος μια ψηλή θέση θα είναι τιμητικό για εμάς το Τσάμπιονς λιγκ αλλά το στοίχημα φέτος θα είναι τα πλέι οφ».

Eπιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης