Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στον αγγλικό «εμφύλιο» με την Άρσεναλ για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς με γκολ του Ο’Σέι στο 17’ κατάφερε να επιβληθεί με 1-0 των «κανονιέρηδων», κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο «Εμιρέιτς Στάντιουμ» την ερχόμενη Τρίτη, όπου θα γίνει γνωστό ποια από τις δύο ομάδες θα εκπροσωπήσει την Αγγλία στον τελικό της Ρώμης.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την αρχή του αγώνα πίεσε την Άρσεναλ και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 2’ ο Ρούνεϊ, μετά από σέντρα του Φλέτσερ, έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αλμούνια απέκρουσε εντυπωσιακά. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο δοκίμασε ένα σουτ από μακριά και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Άρσεναλ, ο οποίος στο 16’ αποσόβησε το κοντινό πλασέ του Τέβες.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 17’, όταν μετά από λάθος της άμυνας των Λονδρέζων και σέντρα του Κάρικ, ο Ο’Σέι με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 1-0.

Η Άρσεναλ έκανε την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ των «κόκκινων διαβόλων» στο 27’, με τον Φάμπρεγκας να μην μπορεί να νικήσει με μακρινό σουτ τον Φαν ντερ Σαρ. Ο πολύ καλός Αλμούνια, που κράτησε σε αρκετές περιπτώσεις την Άρσεναλ μέσα στο παιχνίδι, παρενέβη και στο 27’ και απέκρουσε την κεφαλιά του Ρονάλντο, ενώ στο 42’ το σουτ του Ρούνεϊ κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η Μάντσεστερ συνέχισε να έχει την κυριαρχία. Στο 61’ ο Άντερσον σούταρε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Αντεμπαγιόρ τρία λεπτά αργότερα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Φέργκιουσον να διπλασιάσει τα τέρματά της χάθηκε στο 69’ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σουτάρει πολλά μέτρα έξω από την περιοχή και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 72’ η φωτοβολίδα του Κάρικ κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Αλμούνια, ενώ δύο λεπτά αργότερα, μετά από γύρισμα του Γκιγκς, ο Σιλβέστρ απομάκρυνε, προ του Μπερμπάτοφ.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και η Γιουνάιτεντ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σερ Άλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Εβρά, Φέρντιναντ (87’ Έβανς), Βίντιτς, Ρονάλντο, Άντερσον (67’ Γκιγκς), Ρούνεϊ, Κάρικ, Ο’Σέι, Φλέτσερ, Τέβες (67’ Μπερμπάτοφ).

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Αλμούνια, Ντιαμπί, Σανιά, Φάμπρεγκας, Τουρέ, Νασρί, Γουόλκοτ (71’ Μπέντνερ), Σονγκ, Σιλβέστρ, Αντεμπαγιόρ (83’ Εντουάρντο), Γκιμπς.