Μπορεί ο Ολυμπιακός να υποδέχτηκε την Καβάλα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, χωρίς τους Παπαλουκά, Πάργκο, Πρίντεζη και Τσίλντρες, αλλά αυτό δεν τον επηρέασε και επικράτησε άνετα των νεοφώτιστων στην Α1 με 90-68. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έφτασε της 17 νίκες στο πρωτάθλημα και υποχρέωσε τους «Αργοναύτες» στην 13η ήττα τους στο πρωτάθλημα. Χαλπερίν και Γκριρ σημείωσαν από 13 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Γκούστας της Καβάλας πέτυχε 14.

Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο για να επιβεβαιώσει το ρόλο του φαβορί. Μετά το 5-5 των πρώτων λεπτών οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 12-0 και ξέφυγαν 17-5. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Κώστα Πιλαφίδη με επιμέρους σκορ 15-7, μείωσε στους 4 πόντους 24-20, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου. Οι πρωτοπόροι της Α1 πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ να δείχνει 53-36.

Οι γηπεδούχοι στο 22’ έφτασαν να προηγούνται με 20 πόντους (56-36), αλλά η Καβάλα με επιμέρους σκορ 22-10, μείωσε στους 8 πόντους (66-58). Η αντίσταση των «Αργοναυτών» λύγισε και ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη με το τελικό 90-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 53-36, 66-56, 90-68

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Έρτσεγκ 11 (1), Πελεκάνος 4, Τεόντοσιτς 6 (1), Βούιτσιτς 9, Μιλόσεβιτς 9 (1), Μπουρούσης 6, Χαλπερίν 13 (3), Γκριρ 13 (3), Σλούκας 4, Βασιλόπουλος 5 (1), Βουγιούκας 6, Σχορτσιανίτης 4.

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Τσιάκος 6, Ντάνιελς 11 (1), Αμαγκού 4, Κέκελης 6, Λόλας, Πενταζίδης, Γκαγκαλούδης, Αγκελακόπουλος 2, Καβαλιάουσκας 11 (1), Κούβελας 4, Μάρτιν 10 (2), Γκούστας 14 (2).