Νίκη-παραμονής πέτυχε μέσα στην Κέρκυρα ο Πανιώνιος. Οι Νεοσμυρνιώτες που αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Όμο στο 62ο λεπτό, έφτασαν στη μεγάλη νίκη χάρη στα γκολ των Μήτρογλου (30′) και Σιόβα (79′). Από την άλλη, η Κέρκυρα βυθίστηκε στην… απελπισία, αφού πλέον μπήκε σε περιπέτειες σε ότι αφορά την παραμονή της στην κατηγορία. Το γκολ των «Φαιάκων» σημείωσε με πέναλτι ο Επστάιν στο 62ο λεπτό.

Πιο δυνατά ξεκίνησε ο Πανιώνιος, όμως η Κέρκυρα έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, καθώς στο 19’ ο Στολτίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μάχο. Ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ στο 30’. Μετά από εξαιρετική πάσα του Γουνδουλάκη στον Μήτρογλου, ο επιθετικός των «κυανέρυθρων» με κοντινό πλασέ, προ κενής εστίας, πέτυχε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Κέρκυρα έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι του Επστάιν στο 62’, μετά από ανατροπή του Όμο στον Γκουστάβο και μάλιστα ο Όμο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Πανιώνιος όμως κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά, όταν στο 79’ ο Σιόβας πλάσαρε με το… γόνατο και διαμόρφωσε το τελικό Κέρκυρα-Πανιώνιος 1-2.