Τη νίκη 66-65 απέναντι στην ΑΕ Λάρισας στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ κατέκτησε η Καβάλα. Οι “Αργοναύτες” κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους εντός έδρας νίκη στη μεγάλη κατηγορία, χάρη σε ένα τρίποντο του Ντιγκμπέ, δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα και υποχρέωσαν την ΑΕ Λάρισας στην 4η ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η Καβάλα βρίσκονταν στο 10’ μπροστά στο σκορ με 16-15. Στο δεύτερο μέρος, η αστοχία της Λάρισας στα τρίποντα την έφερε να χάνει με 7 πόντους και το σκορ στο 39-32.

Στην τρίτη περίοδο, ο μόνος που προσπάθησε από τη Λάρισα να ανατρέψει το σκορ ήταν ο Λάππας, αλλά ο πλουραλισμός της Καβάλας στην επίθεση έστειλε το σκορ στο 30’ στο 56-47.

Στον επίλογο του αγώνα, η Λάρισα κατάφερε να κάνει το come back και με επί μέρους σκορ 17-7, πήρε το προβάδισμα 64-63 και με μια βολή του Μεχία το έφτασε το 65-63. Όμως τα Τρίκαλα, χάρη στο τρίποντο του Ντιγκμπέ στα 14’’ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 66-65 και έδωσε το “ροζ” φύλλο αγώνα στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 39-32, 56-47, 66-65

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Ντιγμπέ 11 (2), Ντάνιελς 5, Αμαγκού 4, Κέκελης 7 (1), Γκαγκαλούδης 10 (1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Καβαλιάουσκας 12, Κούβελας 6, Τόμας 6, Πάντιτς 2.

ΑΕ Λάρισας (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Ματαλόν, Μέχια 18, Ζάρας 5 (1), Αποστολίδης, Μπρόζος 3, Λαμπρόπουλος 5, Τσαϊρέλης 2, Κόμματος 2, Λάππας 13 (3), Φράνσις 17 (1).