Τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι Νέοι στον 3ο όμιλο του elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, υπό τις οδηγίες του Λεωνίδα Βόκολου, σε αγώνα για την 3η ημέρα που έγινε στην πόλη Νίτρα, επικράτησε 1-0 του αντίστοιχου της Λευκορωσίας και με τρεις νίκες κατέκτησε πανηγυρικά την πρώτη θέση και το «εισιτήριο» για την τελική φάση, που θα διεξαχθεί στη Ρουμανία (20 Ιουλίου-1 Αυγούστου). Το μοναδικό τέρμα της ελληνικής ομάδας πέτυχε ο Μαυρίας στο 49ο λεπτό.

Οι Λευκορώσοι στο 36ο λεπτό έχασαν μοναδική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Μπουλόιτσικ αστόχησε από τα 11 βήματα, για να τον… μιμηθεί στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ποτουρίδης, ο οποίος επίσης αστόχησε στην «εσχάτη των ποινών». Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β` ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα παραβίασε την εστία του Ιγκνάτοβιτς με πρωταγωνιστή τον Μαυρία, γκολ που σημάδεψε και την έκβαση του αγώνα, με τους παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου να πανηγυρίζουν την πρόκριση για την τελική φάση.

Κίτρινες κάρτες:
Σκόνδρας, Φορτούνης – Ιγκνάτοβιτς, Σελιάβα, Κοβαλέφσκι

ΕΛΛΑΔΑ (Βόκολος):
Καλδέλης, Σκόνδρας (57` Βούζας), Σταφυλίδης (73` Σταμόγιαννος), Ποτουρίδης, Μαυρίας, Κοτσαρίδης, Φορτούνης, Καρέλης (90` Ρουγκάλας), Μαρινάκης, Κατίδης, Κολοβός.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Κόμκο):
Ιγκνάτοβιτς, Μπόμπελ (83` Γιάκνο), Κρουκ, Γκλέμπκο, Μπίκοφ, Σελιάβα, Μπουλόιτσικ (70` Γεβλάς), Τσιβίλκο, Κοβαλέφσκι, Σίνεβιτς (75` Κοζανόφσκι), Σίτσκοφ.

Από εκεί και πέρα, τη δεύτερη θέση στον 3ο όμιλο του elite round στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων (U19) κατέκτησε η Γαλλία. Η κάτοχος του τίτλου επικράτησε 2-0 της «οικοδέσποινας» Σλοβακίας, σε αγώνα για την 3η και τελευταία ημέρα, και έφτασε τους έξι βαθμούς, τρεις λιγότερους από το ελληνικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Τα τέρματα των «τρικολόρ» σημείωσαν οι Σιτού (64`) και Ντερουάρ (79`-πέναλτι).