Νικητής με το ευρύ 3-0 έφυγε από το «Αλκαζάρ» ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι», με τη νίκη επί της Λάρισας, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστική, παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και διατηρήθηκαν σε απόσταση έξι βαθμών από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ άνοιξε το σκορ στο 44’, ενώ δύο λεπτά αργότερα «σφράγισε» τη νίκη του Παναθηναϊκού, κάνοντας το 2-0. Το «κερασάκι στην τούρτα» της νίκης των «πράσινων» έβαλε ο Σωτήρης Νίνης, ο οποίος στο 83’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν κακό, αφού ο βαρύς από τη βροχή αγωνιστικός χώρος δεν άφησε περιθώρια για καλό ποδόσφαιρο στις δύο ομάδες. Μάλιστα, η αναμέτρηση, πάνω που άρχισε να βρίσκει ρυθμό, διεκόπη, αφού οι φίλοι των γηπεδούχων άρχισαν να εκτοξεύουν κροτίδες και βεγγαλικά, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Δαλούκας να πάει στα αποδυτήρια.

Με την επανέναρξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πιο δυναμικός και κατάφερε να κλείσει τη Λάρισα στην περιοχή της.

Στο 26’, ο Βύντρα, με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βιέρα, ενώ ο γκολκίπερ της Λάρισας έκανε καθοριστικές αποκρούσεις στο 29’ και το 33’ στο σουτ του Κατσουράνη και την κεφαλιά του Καντέ.

Τελικά, την άμυνα της Λάρισα… ξεκλείδωσε ο Σισέ και μάλιστα σκοράροντας δύο φορές. Στο 43’ ο Γάλλος με εντυπωσιακό τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά μετά, από νέα σέντρα του Σπυρόπουλου, σημείωσε και το 2-0.

Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε και ο Παναθηναϊκός με τον αέρα του νικητή κυριάρχησε στο γήπεδο ολοκληρωτικά.

Στο 65’ ο Νταμπίζας έσωσε την ομάδα του και παραχώρησε κόρνερ, προλαβαίνοντας την μπάλα, πριν αυτή φτάσει στον Καραγκούνη. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βιέρα έβαλε στοπ στο σουτ του Σπυρόπουλου, ενώ στο 74’ ο Βελάσκο κατάφερε να πάει πρώτος στην μπάλα και να την απομακρύνει από τον Σαλπιγγίδη.

Το 3-0 σημειώθηκε στο 82΄ με προβολή από τον νεοεισελθόντα στον αγωνιστικό χώρο Νίνη, ύστερα από πάσα του Βύντρα. Από την πλευρά της, η Λάρισα προσπάθησε να μειώσει στις καθυστερήσεις, αλλά ο Μετίν δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζόρβα.