Νίκη, η οποία φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Κώστα Μήτρογλου, πέτυχε ο Ατρόμητος, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Περιστερίου, χάρη σε δύο τέρματα του διεθνούς φορ (37’, 51’), επικράτησε εντός έδρας με 2-1 του Παναιτωλικού και διπλασίασε τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα. Το γκολ με το οποίο μείωσαν οι Αγρινιώτες πέτυχε ο Ετζενγκουέλε στο 57ο λεπτό.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση ανήκε στους Αγρινιώτες, οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3’ έφτασαν κοντά στο 0-1, ωστόσο ο Χαριστέας πλάσαρε μόλις άουτ.

Ύστερα από το πρώτο αγωνιστικό τέταρτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και άρχισαν να γίνονται απειλητικοί προς την εστία του Παναιτωλικού.

Ο Κώστας Μήτρογλου με κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ έριξε την… προειδοποιητική βολή, ενώ «χτύπησε» στο 37ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για τους Περιστεριώτες.

Μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, ο διεθνής επιθετικός πήρε καλή θέση μέσα στη μικρή περιοχή και με προβολή νίκησε τον Μπλάζιτς, κάνοντας το 1-0.

Ο Μήτρογλου είχε αρκετά κέφια και στο 51’, εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην άμυνα του Παναιτωλικού, με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματά του, αλλά και της ομάδας του.

Η απάντηση των παικτών των Αγρινιωτών ωστόσο δεν άργησε, καθώς στο 58′ ο Ετζενγκουέλε, μετά το γύρισμα του Κούσα, νίκησε με κεφαλιά τον Ιτάνζ, μειώνοντας σε 2-1.

Με το πρώτο εν Ελλάδι τέρμα του, ο ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος.

Μάλιστα, ο Ατρόμητος «άγγιξε» το τρίτο γκολ και πάλι με τον Κώστα Μήτρογλου στο 72ο λεπτό, όταν το εξαιρετικό πλασέ που δοκίμασε έξω από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινες: Ζουέλα – Σιόντης, Κουτρουμάνος Ατρόμητος (Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Τόμας, Τάτος (75′ Μπάλλας), Ζουέλα, Επστάιν (85′ Μπέλιτς), Γκαρσία, Μήτρογλου, Καραγκούνης (72′ Μπρίτο),

Παναιτωλικός (Τεννές): Μπλάζιτς, Κουτρουμάνος, Μπουμάλ (63′ Καραμαλίκης), Κούσας, Άντι, Ετζενγκουέλε, Μουμίν, Καμαρά (68′ Σεγιέ), Σιόντης (46′ Παλαιολόγος), Θεοδωρίδης, Χαριστέας