Με εμφάνιση αντάξια πρωταθλητών Ευρώπης, η Ολλανδία συνέτριψε με 4-1 τη Γαλλία και πέρασε σαν πρώτη, από τον τρίτο όμιλο, στα προημιτελικά του Euro 2008. Οι “οράνιε” με κεκτημένη ταχύτητα από το 3-0 κόντρα στην Ιταλία, έπαιξαν φανταστικό ποδόσφαιρο και δίκαια έφτασαν στο εκπληκτικό 4-1.

Οι “τουλίπες” άνοιξαν το σκορ με γκολ του Κάιτ στο 9′. Ο επιθετικός της Λίβερπουλ, με κεφαλιά νίκησε τον Κουπέ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι Γάλλοι αντέδρασαν και πέρασαν στην αντεπίθεση. Ωστόσο, τόσο οι κακές επιλογές τους, όσο και ο πολύ καλός Έντβιν Φαν Ντερ Σαρ δεν επέτρεψαν στους “τρικολόρ” να ισοφαρίσουν. Οι Ολλανδοί έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, μέχρι και τα τελευταία λεπτά, όπου η ομάδα του Ντομενέκ ανέβασε ρυθμό, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία του γκολκίπερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο δεύτερο μέρος, η Ολλανδία πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Φαν Πέρσι. Σε μια καταπληκτική αντεπίθεση στο 59′, ο Ρομπέν πλαγιοκόπησε τους Γάλλους, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή και ο Φαν Πέρσι από κοντά νίκησε τον Κουπέ, πετυχαίνοντας το 2-0. Οι Γάλλοι μείωσαν στο 71′ με πλασέ του Ανρί από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, αλλά η χαρά τους δεν κράτησε πολύ.

Με τη σέντρα, η Ολλανδία βγήκε μπροστά και η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ρομπέν, ο οποίος με σουτ στο “γάμα” της κλειστής γωνίας του Κουπέ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σνάιντερ, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γκρεγκορί Κουπέ.

Κίτρινες κάρτες: Φαν Ντε Φάαρτ, Όιερ – Μακελελέ

Γκολ: 9′ Κάιτ, 59′ Φαν Πέρσι, 72′ Ρομπέν, 90′ Σνάιντερ – 71′ Ανρί

Ολλανδία (Μάρκο Φαν Μπάστεν): Φαν Ντερ Σαρ, Όιερ, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχορστ, Ένγκελαρ (46′ Ρομπέν), Φαν Νίστελροϊ, Σνάιντερ, Ντε Γιόνγκ, Κάιτ (54′ Φαν Πέρσι), Μπουλαρούζ, Φαν Ντε Φάαρτ (77′ Μπόουμα).

Γαλλία (Ραϊμόντ Ντομενέκ): Κουπέ, Γκαλάς, Μακελελέ, Μαλουντά (61′ Γκομίς), Γκοβού (75′ Ανελκά), Ανρί, Εβρά, Τουράμ, Σανιόλ, Τουλαλάν, Ριμπερί.

Γήπεδο: Σταντ ντε Σουίς
Διαιτητής: Χέμπερτ Φάντελ