Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 91-78 της Νανσί στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική των ομίλων της Euroleague.

Η ομάδα του Ντούσαν ‘Ίβκοβιτς εμφανίστηκε διαβασμένη στο παιχνίδι και καταφέρνοντας να περιορίσει τον Μπατούμ, πανηγύρισε σχετικά εύκολα τη δεύτερη νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, συμβάλλοντας έτσι τα μέγιστα στη νίκης τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Νανσί κάνοντας το 4-6. Ωστόσο με απανωτά τρίποντα από Λούκας και Άντιτς οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν την πρώτη μικρή διαφορά (12-8), η οποία όμως δε διατηρήθηκε καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (12-13). Ο Νικολά Μπατούμ μπορεί να μην είχε σημειώσει ούτε πόντο μέχρι εκείνο το σημείο, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους συμπαίκτες του να μένουν κοντά στο σκορ (19-17). Ένα μίνι ξέσπασμα των Πειραιωτών λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου έκανε το 23-17, προβάδισμα το οποίο δεν έχασαν μέχρι το τέλος. Το τελικό 30-22 διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σπανούλη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έφερε τον Ολυμπιακό στο +11 (33-22). Οι πολλές λάθος επιλογές όμως των «ερυθρολεύκων» στην επίθεση, απόρροια της έλλειψης καθαρού μυαλού, έδωσε την ευκαιρία στην γαλλική ομάδα να μειώσει στους τέσσερις πόντους (37-33), δύο λεπτά περίπου πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (40-36) ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Κεϊλίν Λούκας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να αυξήσει τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας το σκορ 44-36. Ωστόσο, η Νανσί κατάφερνε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι των «ερυθρολεύκων». Στο 48-44 ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με δικούς του πόντους έφερε την ομάδα του αρχικά στο 54-46 και στη συνέχεια στο 57-48, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 67-52.

Με ένα σερί 7-0 η Νανσί «έπιασε» στον ύπνο τον Ολυμπιακό και μείωσε στο 67-57. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με ένα δικό τους 4-0, κάνοντας το σκορ 71-57. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και σχεδόν στα μισά του δεκαλέπτου μείωσαν εκ νέου, αλλά αυτή τη φορά σε μονοψήφιο αριθμό (73-65). Το 6-0 (79-65) στα τρία λεπτά πριν το τέλος ουσιαστικά «κλείδωσε» τη δεύτερη νίκη της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς στην Ευρωλίγκα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 91-78.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 40-36, 67-52, 91-78.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 3, Λούκας 5, Άντιτς 7, Σπανούλης 26 (6 ασίστ, 9 λάθη), Πελεκάνος 11, Παπαδόπουλος 6 (9 ριμπ., 7 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 7, Γλυνιαδάκης 10, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 7, Κατσίβελης.

Νανσί (Μονσό): Ακινγκμπάλα 5, Γκραντ, Μπαντιάν 2, Σούλερ 15, Σιλά 2, Λίνεχαν 17, Σαμνίκ, Πίντα, Αμαγκού 2, Μόερμαν 20, Μπατούμ 9.