Μόνο στα… χαρτιά αποδείχθηκε ντέρμπι το παιχνίδι της Ρόμα με τη Μίλαν, καθώς οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν με το ευρύ 4-2 των «ροσονέρι» στο «Ολίμπικο» για την 18η αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Ο Μπουρντίσο στο 13’ άνοιξε το σκορ για τους Ρωμαίους, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Οσβάλντο διπλασίασε τα τέρματά τους.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ήταν η σειρά του Λαμέλα να βάλει το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερ, ενώ στο 61’ χτύπησε εκ νέου και με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στη συνέχεια η Ρόμα κατέβασε στροφές και έδωσε το δικαίωμα στους «ροσονέρι» να μειώσουν σε 4-2 με το εύστοχο πέναλτι του Πατσίνι στο 87’ και το γκολ του Μπόγιαν ένα λεπτό αργότερα.

ΡΟΜΑ: Γκοϊκοετσέα, Πίρις, Μαρκίνιος, Μπουρντίσο, Μπαλτζαρέτι, Ντε Ρόσι, Πιάνιτς, Μπράντλεϊ, Λαμέλα (68′ Φλορέντζι), Τότι (80′ Ρομανιόλι), Οσβάλντο (69′ Ντέστρο).

ΜΙΛΑΝ:
Αμέλια, Ντε Σίλιο, Μεξές, Γέπες, Κονστάν, Αμπροζίνι (77′ Μουντάρι), Μοντολίβο, Νοτσερίνο (56′ Πατσίνι), ΚΠ Μπόατενγκ, Ρομπίνιο (70′ Μπόγιαν), Ελ Σααραουί.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Πεσκάρα – Κατάνια 2-1 (23′ Τσελίκ, 90′ Τόνι / 36′ Μπαριέντος)
Κάλιαρι – Γιουβέντους 1-3 (16′ Πινίγια / 75′, 92′ Μάτρι, 95′ Βούτσινιτς)

Σάββατο
Ίντερ – Τζένοα 1-1 (85′ Καμπιάσο / 77′ Ιμόμπιλε)
Αταλάντα – Ουντινέζε 1-1 (40′ πέν. Ντένις / 34′ Μουριέλ)
Μπολόνια – Πάρμα 1-2 (54′ Σόρενσεν / 56′ Χάιμε Βαλντές, 66′ Σανσόνε)
Παλέρμο – Φιορεντίνα 0-3 (50′ και 83′ Γιόβετιτς, 89′ πέν. Γκονσάλο Ροντρίγκες)
Σαμπντόρια – Λάτσιο 0-1 (31′ Ερνάνες)
Σιένα – Νάπολι 0-2 (86′ Μάτζο, 90′ πέν. Καβάνι)
Τορίνο – Κιέβο 2-0 (12′ αυτ. Σάρντο, 26′ Γκάτσι)
Ρόμα – Μίλαν 4-2 (13′ Μπουρντίσο, 24′ Οσβάλντο, 30′ και 61′ Λαμέλα / 87′ πέν. Πατσίνι, 88′ Μπόγιαν)