Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στην Κύπρο κόντρα στην Ανόρθωση, στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Γνώρισε βαριά ήττα με 3-1, βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς βαθμό, και πλέον φαντάζει όνειρο όχι μόνο η υπόθεση πρόκρισης στην επόμενη φάση, αλλά και η τρίτη προνομιούχος θέση του ομίλου, που οδηγεί στο ΟΥΕΦΑ.

Αντίθετα, η κυπριακή ομάδα έφτασε τους τέσσερις βαθμούς και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την Ίντερ, η οποία παραχώρησε ισοπαλία, 1-1, στην έδρα της, απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης.

Η Ανόρθωση στάθηκε τυχερή καθώς κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ, στο 12ο μόλις λεπτό με αυτογκόλ του Σαριέγκι. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πριν καλά-καλά συνέλθουν από το σοκ, οι «πράσινοι» δέχθηκαν δεύτερο τέρμα, όταν ο Σάβιο έκανε παράλληλη σέντρα και ο Ντομπρασίνοβιτς που ήταν μόνος στο ύψος του πέναλτι έγραψε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση, όμως ανασυντάχθηκε και στο 28ο λεπτό κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαλπιγγίδη, έπειτα από χέρι του Λεϊβακαμπέσι μέσα στην περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τεν Κάτε προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως στο 78ο λεπτό ήρθε το τελειωτικό χτύπημα με γκολ του Ταχέρ, ύστερα από κόρνερ του Σάβιο.

Κίτρινες κάρτες δέχθηκαν οι: Λεϊβακαμπέσι, Κατσαβάκης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Γκούμας, Σαλπιγγίδης

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσμπάγια): Μπεκιάι, Κατσαβάκης, Νικολάου, Ντομπρασίνοβιτς, Σόσιν (64′ Ταχέρ), Πάουλο Κόστα (46′ Μπαρντόν), Λεϊβακαμπέσι, Σάβιο (82′ Παναγή), Λαμπάν, Κωνσταντίνου, Δέλλας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μάτος, Γκούμας, Κλέιτον, Μουν (67′ Σόουζα), Σαλπιγγίδης, Ζιλμπέρτο Σίλβα (80′ Τζιόλης), Χριστοδουλόπουλος (72′ Ίβανσιτς).

ΤΙΜΟΥΡ ΚΕΤΣΠΑΓΙΑ: Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Απέδειξαν ότι μπορούν να αγωνιστούν και σε αυτό το επίπεδο. Η ομάδα ήταν δυνατή και έδειξαν τα παιδιά ότι μπορούν να κοντράρουν όλους τους αντιπάλους. Σταθήκαμε πολύ καλά στο γήπεδο και πήραμε πανάξια τους βαθμούς. Μας ευνόησε σήμερα η μπάλα. Προηγηθήκαμε νωρίς με 2-0, αντέξαμε την πίεση του Παναθηναϊκού και δεν μας έκαναν καμία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Η σωστή αμυντική λειτουργία μας έδωσε την νίκη. Δεν πετύχαμε ακόμα τίποτα με τους 4 βαθμούς που πήραμε. Ευχαριστώ τον κόσμο για την βοήθεια του».

ΧΕΝΚ ΤΕΝ ΚΑΤΕ: Η Ανόρθωση κέρδισε καθαρά και δίκαια. Ωστόσο, δεν πιστεύω ότι θα κερδίσει πόντους στο Μιλάνο. Το λέω αυτό, γιατί είμαι ρεαλιστής. Το αυτογκόλ ήταν πολύ άσχημο με αποτέλεσμα 4′ μετά να δεχθούμε και δεύτερο τέρμα. Έγιναν ατομικά λάθη, που κόστισαν στην ομάδα μου. Υπάρχουν ακόμη τέσσερα παιχνίδια και τίποτε δεν κρίθηκε».