«Ζωντανή» στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος έμεινε η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε στο ΟΑΚΑ 1-0 του Ολυμπιακού με γκολ που πέτυχε ο Ίσμαελ Μπλάνκο και κατάφερε να ανέβει στους 19 βαθμούς, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν πρώτοι με 27. Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός έχασε πέναλτι στο 57′ με τον Ντουντού.

Οι πολλές απουσίες ήταν αυτές που ξεχώρισαν στον αγώνα. Το πρόβλημα στον Ολυμπιακό έγινε ακόμα μεγαλύτερο στο 22’, όταν ο Ριέρα αναγκάστηκε να περάσει εκτός και να αφήσει στη θέση του τον Ιμπαγάσα.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα έγινε για τον Ολυμπιακό και σημειώθηκε στο 32’. Ο Μιραλάς ξέφυγε από την άμυνα της ΑΕΚ και βγήκε απέναντι από τον Αραμπατζή, όμως το πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και έτσι ο κίπερ της ΑΕΚ κατάφερε να μπλοκάρει εύκολα.

Από την ευκαιρία και μετά η ΑΕΚ έγινε πιο απειλητική και στην εκπνοή του ημιχρόνου έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν σε σέντρα του Γιάχιτς, ο Λεονάρντο και ο Λυμπερόπουλος δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει τη νίκη, γι αυτό ο Βαλβέρδε πέρασε τον Πάντελιτς στη θέση του Φουστέρ. Στο 57ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρέθηκε πολύ κοντά στο 1-0. Ο Λεονάρντο έριξε τον Πάντελιτς στην περιοχή και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδωσε αμέσως το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντουντού, ο οποίος όμως έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση και το παιχνίδι πήγαινε προς τη λήξη. Εξαίρεση στην κακή εικόνα του ημιχρόνου ήταν ένα καλό σουτ του Χολέμπας στο 86′, που υποχρέωσε τον Αραμπατζή σε δύσκολη επέμβαση.

Τελικά, το 1-0 που έκρινε και τη νίκη σημειώθηκε στο 90’. Ο Ντουντού δεν κατάφερε να ανακόψει τον Ντιόπ, ο οποίος μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή, γύρισε στον Μπλάνκο κι αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Να σημειωθεί ότι στη φάση ο Ντιόπ πέρασε κυριολεκτικά πάνω από ένα καπνογόνο, το οποίο είχε σταματήσει στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Η τελευταία ευκαιρία καταγράφηκε στις καθυστερήσεις με τον Πάντελιτς να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση.

To «φιλμ» του αγώνα

1′ Με λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού ξεκίνησε το παιχνίδι. Η ΑΕΚ πήρε τη μπάλα και σκόραρε, ωστόσο η φάση ακυρώθηκε σωστά σαν οφσάιντ.

6′ Την πρώτη ευκαιρία του αγώνα έχασε η ΑΕΚ. Ο Σκόκο από τα δεξιά ξεπέρασε τον Μοντέστο, όμως το πλασέ του πήγε στην αγκαλιά του Πάρντο.

13′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα για αγκωνιά σε διεκδίκηση της μπάλας.

14′ Πολύ δυνατό σουτ για την ΑΕΚ από τον Σανέλ Γιάχιτς. Ο Πάρντο στη δεξιά του γωνία κατάφερε να αποκρούσει.

17′ Δυνατό και γρήγορο το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν τον τρόπο για να σκοράρουν.

19′ Στο έδαφος ο Ριέρα. Λογικά ο Βαλβέρδε θα κάνει αναγκαστική αλλαγή. Πάντελιτς, Ιμπαγάσα σηκώθηκαν για ζέσταμα.

22′ Aλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ριέρα πέρασε εκτός και στη θέση του πέρασε ο Ιμπαγάσα. Πλέον, ο Φουστέρ θα παίξει σε ρόλο αριστερού μέσου και ο Ιμπαγάσα θα πάρει θέση στον άξονα.

27′ Πρόβλημα στο κέντρο έχει η ΑΕΚ. Μάκος και Γκέντσογλου δεν μπορούν να βοηθήσουν την Ένωση στο δημιουργικό τομέα και έτσι αναγκάζεται ο Λυμπερόπουλος αρκετές φορές να γυρίζει προς τα πίσω και να παίρνει ρόλο… δημιουργού.

32′ Κίτρινη στον Ουρτάδο. Βρήκε τη μπάλα με το χέρι.

34′ Σημαντική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς έφυγε από την άμυνα και βρέθηκε από πλάγια δεξιά απέναντι από τον Αραμπατζή. Το πλασέ ήταν κακό και έτσι ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ μπλόκαρε.

35′ Από πλάγια ο Μάκος σέντραρε και η κεφαλιά του Λυμπερόπουλου πέρασε άουτ.

37′ Κίτρινη στο Μοντέστο για φάουλ πάνω στον Λεονάρντο έξω από την περιοχή.

42′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από χτύπημα κόρνερ, ο Ποτουρίδης έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά προς τα πίσω κόρνερ. Παραλίγο να γίνει… αυτογκόλ.

45′  Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από τη σέντρα του Γιάχιτς ο Λυμπερόπουλος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα άουτ.

-Aλλαγή στο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ πέρασε εκτός και στη θέση του μπήκε ο Μάρκο Πάντελιτς. Πλέον, στο σχήμα του Ολυμπιακού ο Μιραλάς θα αγωνιστεί αριστερά και στην κορυφή ο Πάντελιτς.

56′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντελιτς το κέρδισε από το σπρώξιμο του Λεονάρντο. Την ποινή ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντουντού, ο οποίος αστόχησε και έστειλε τη μπάλα άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αραμπατζή. Η μπάλα ακούμπησε και το δοκάρι.

58′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο που δεν είναι 100% έτοιμος πήρε τη θέση του Μπερνς.

61′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάκος από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, όμως στην τελική προσπάθεια δεν πάσαρε σωστά και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να απομακρύνει.

72′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντιόπ στη θέση του Σκόκο.

75′ Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και οι δύο ομάδες δεν έχουν καταφέρει να ανοίξουν το σκορ.

76′ Κίτρινη στον Ντιόπ για το μαρκάρισμα στον Μιραλάς.

78′ Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Βγήκε ο Μάκος, μέσα ο Γκερέιρο.

79′ Σημαντική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Το φάουλ εκτελέστηκε με κομπίνα και το σουτ του Μπλάνκο πέρασε κόρνερ.

85′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης μέσα, ο Ρόμενταλ έξω.

90′ 1-0. Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο με πλασέ άνοιξε το σκορ από κοντά και σημείωσε το ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0. Την πάσα την έβγαλε ο Ντιόπ.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0

Γκολ: 90′ Μπλάνκο

Κίτρινες κάρτες:
Καράμπελας, Ντιόπ – Ουρτάδο, Μοντέστο

AΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ):
Αραμπατζής, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Μάκος (78′ Γκερέιρο), Γκέντσογλου, Σκόκο (72′ Ντιόπ), Λεονάρντο (58′ Μπλάνκο), Μπερνς, Λυμπερόπουλος.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε):
Πάρντο, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Ποτουρίδης, Μοντέστο, Μοϊσές, Ντουντού, Ριέρα (22′ λτ. Ιμπαγάσα), Ρόμενταλ (85′ Φετφατζίδης), Φουστέρ (46′ Πάντελιτς), Μιραλάς.

Τα συστήματα

Ο προπονητής της ΑΕΚ, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό, ετοίμασε εκπλήξεις για την ενδεκάδα της Ένωσης και με δεδομένα τα αγωνιστικά προβλήματα άφησε εκτός ενδεκάδας τους Σάχα, Ντιοπ και Μπλάνκο.

Στο σύστημα 4-2-3-1, που επέλεξε, κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Αραμπατζής, ενώ στην τετράδα της άμυνας μπροστά του από αριστερά προς τα δεξιά θα αγωνιστούν οι Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας και Γιάχιτς.

Μάκος και Γκέντσογλου θα είναι οι δύο στον άξονα του κέντρου, ενώ η τριάδα πιο μπροστά θα συγκροτείται από τους Σκόκο, Λεονάρντο και Μπερνς. Μοναδικός προωθημένος θα είναι ο Νίκος Λυμπερόπουλος.

Από την άλλη, ο Ερνέστο Βαλβέρδε σε σχέση με το… ημίχρονο κόντρα στον Εργοτέλη, προτίμησε τον Φουστέρ στη θέση του Πάντελιτς.

Στο 4-4-1-1 ο Πάρντο θα υπερασπιστεί την εστία, ενώ Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Ποτουρίδης και Μοντέστο θα βρίσκονται στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά.

Δίδυμο στο χώρο του κέντρου θα είναι οι Μοϊσές Ουρρτάσο και Ντουντού, ενώ στα πλάγια θα ξεκινήσουν οι Ριέρα και Ρόμενταλ. Ο Μιραλάς θα είναι προωθημένος, ενώ πιο πίσω θα κινείται ο Φουστέρ.

«Τρίποντο – χρυσάφι»

Και οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να ξεπεράσουν τις απουσίες τους για να γευτούν το… νέκταρ της νίκης. Ο Χιμένεθ έχει εκτός αποστολής τους Ραφίκ Τζιμπούρ, Χρήστο Πατσατσόγλου, Παντελή Καφέ και Πάπα Μπούμπα Ντιόπ, ενώ γνωρίζει πως οι Σάχα και Μπλάνκο δεν είναι στην καλύτερή τους κατάσταση.

Στις απουσίες του Ολυμπιακού συμπεριλαμβάνονται οι «τρύπες» στην άμυνα του Όλοφ Μέλμπεργκ, του Ραούλ Μπράβο.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Μανόλο Χιμένεθ: «Αφιερώνω αυτή τη νίκη σε αυτό το ντέρμπι στον Σλόμπο (σ.σ. Σούιτσα, προπονητής τερματοφυλάκων) που είναι καταπληκτικός επαγγελματίας και άνθρωπος και ο οποίος πρόσφατα έκανε μια επέμβαση. Επίσης, την αφιερώνουμε στους φιλάθλους και σε ένα νεαρό παιδί, το οποίο μας έστειλε μια επιστολή και μας ζητούσε να τιμήσουμε την ιστορία της ΑΕΚ. Να τιμήσουμε την ομάδα και τους πρόσφυγες που είναι μέρος της ιστορίας της. Επίσης, την αφιερώνουμε στον Κώστα, το παιδί από την Original που έφυγε από τη ζωή και σίγουρα θα είναι χαρούμενο αυτή τη στιγμή. Θέλουμε να δίνουμε χαρά και να γίνουμε οικογένεια. Δεν μπορούμε να εξαρτόμαστε μόνο από τα αποτελέσματα. Να μην ενθουσιαζόμαστε παραπάνω στις νίκες, να μην απογοητευόμαστε υπερβολικά στις ήττες.

Θέλω να χτίσουμε μια μεγάλη ΑΕΚ. Δε με απογοητεύουν ποτέ οι ποδοσφαιριστές μου όταν δίνουν όσα μπορούν. Από το πρώτο λεπτό δείξαμε ότι θέλουμε τη νίκη. Πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ. Μας λείπει η φυσική κατάσταση. Σήμερα κερδίσαμε μια σημαντική ομάδα λόγω καρδιάς. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά εγώ θα συνεχίσω να απαιτώ από αυτούς. Έχουμε πάρα πολύ δουλειά ακόμα.

Δεν θα επιτρέψω να μείνουμε στη νίκη. Αύριο θα δώσω ρεπό, αλλά αυτό που έχουμε υποχρέωση να κάνουμε είναι να σκεφτόμαστε το ματς στην Κροατία. Είμαστε μέσα σε τρεις διοργανώσεις αλλά έχουμε προβλήματα τραυματισμών. Εάν ήταν άλλη ομάδα και όχι η ΑΕΚ, με την καρδιά που έχει, θα είχαμε λιγότερους βαθμούς. Είμαστε σε μια μεγάλη ομάδα και οι παίκτες δίνουν τα πάντα».

Ίσμαελ Μπλάνκο: «Αποδείξαμε ότι είμαστε ομάδα. Είναι μεγάλη η χαρά να σκοράρεις σε κάθε ματς πόσω μάλλον σε ένα ντέρμπι. Βλέπετε πως απολαμβάνει ο κόσμος μας αυτή τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί, ωστόσο, δεν μπορέσαμε να φτάσουμε σε κάποιο γκολ. Σίγουρα, το γεγονός ότι σκοράραμε στο τέλος απέδειξε ότι είμαστε ομάδα και θέλουμε να τα πάμε καλά και στις τρεις διοργανώσεις. Οι φυσιοθεραπευτές έκαναν πολύ καλή δουλειά. Δίσταζα λίγο στο ματς, αλλά, τελικά, τα πήγα καλά. Είμαι χαρούμενος που ο προπονητής μου, μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω».

Ερνέστο Βαλβέρδε:
«Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας. Όπως και με τον ΠΑΟ έτσι και σήμερα δεν φύγαμε νικητές από εδώ αν και είχαμε πολλές ευκαιρίες. Ίσως να πρέπει να σταματήσουμε να προπονούμαστε στα πέναλτι, καθώς όλο τα χάνουμε. Σήμερα ήταν ένα ματς με πολύ ένταση η ΑΕΚ έπαιξε δυνατά. Ήρθαμε να κερδίσουμε και παίξαμε για να κερδίσουμε. Ήμασταν καλύτεροι, χάσαμε πολύ καλές ευκαιρίες, το πέναλτι, όμως δυστυχώς δεν κερδίσαμε κανένα από τα δυο παιχνίδια εδώ στο ΟΑΚΑ. Σε όλη μου την καριέρα, όχι μόνο στον Ολυμπιακό δεν έχω κερδίσει εύκολα ματς εκτός έδρας. Είναι δύσκολο να νικήσεις εκτός έδρας. Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να εκτιμήσεις σωστά τον αντίπαλο. Σήμερα ήρθαμε με πρόθεση να κερδίσουμε, αν και δεν ήταν το καλύτερό μας παιχνίδι κάναμε ευκαιρίες για να τα καταφέρουμε. Αυτό (οι χαμένες ευκαιρίες) είναι το πρόβλημα που είχαμε και με τον Παναθηναϊκό. Σήμερα η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή στο α’ μέρος όμως την ξεκάθαρη ευκαιρία την είχαμε εμείς και στο β’ μέρος θα μπορούσαμε πάλι να σκοράρουμε. Δεν μπορούμε να μετατρέψουμε την κυριαρχία που έχουμε στο ματς σε γκολ. Το πρόβλημα που είχαμε σήμερα, ήταν ότι δεν κάναμε τις ευκαιρίες γκολ. Δεν μπορεί να επηρεάσει το πέναλτι την ψυχολογία μας. Δεν πρέπει να το σκεφτόμαστε πρέπει να ξεπεραστεί να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ίσως θα πρέπει να σταματήσουμε να προπονούμαστε γιατί όλο τα χάνουμε».

Σταύρος Αδαμίδης: «Σήμερα γίναμε μάρτυρες ενός εγκλήματος κατά της Ελλάδας, καθώς ο διαιτητής κράτησε μόνο επτά λεπτά καθυστερήσεις».

Γιάννης Μώραλης:
«Περαστικός από το ποδόσφαιρο είναι που δεν ξέρει να κερδίζει. Έχει συνηθίσει να κάνει δηλώσεις μετά από ήττες. Όταν κερδίζεις οφείλεις να σέβεσαι τον αντίπαλο και αυτό δεν το έκανε. Επίσης πρέπει να πως έχουμε παράπονα από τη φιλοξενία της ΑΕΚ, που δεν ήταν αυτή που έπρεπε».

Γρηγόρης Μάκος:
«Πρέπει να πιστέψουμε σε εμάς και να έχουμε ανάλογη συνέχεια. Στα ντέρμπι δεν έχουμε πρόβλημα, αλλά τα υπόλοιπα ματς βγάζουν πρωταθλητή. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι με τον κόσμο στο πλευρό μας, γιατί κάποιες φορές στην επαρχία ήταν δίπλα μας κι εμείς τον πικράναμε. Όλες οι ομάδες βρίσκονται κοντά στη βαθμολογία και θα δούμε για πρωτάθλημα. Όλα γίνονται. Αν δείχνουμε σε κάθε παιχνίδι το ίδιο πάθος, θα νικάμε έστω και με μισό μηδέν. Δεν είμαστε η Μπαρτσελόνα για να μπαίνουμε στο γήπεδο και να καθαρίζουμε για πλάκα τα παιχνίδια, όμως αν παίζουμε πάντα έτσι, θα τα καταφέρουμε καλύτερα. Δύσκολο θα είναι και το ματς με τον Ατρόμητο, αλλά για την ώρα το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι με την Χάιντουκ».

Γιάννης Αραμπατζής:
«Ήταν πολύ σημαντικό που πετύχαμε το γκολ στο 90’. Στα μεγάλα παιχνίδια παίζουμε καλά και στα μικρά χάνουμε. Δεν ξέρω τι φταίει, δεν θα βγάλουμε άκρη, αλλά με τις μικρές ομάδες κάτι παθαίνουμε. Δεν θέλω να σταθώ στην προσωπική μου απόδοση. Το θέμα είναι να κερδίζει η ομάδα. Από την μεριά μου τα δίνω όλα και όλα πάνε καλά όταν κερδίζουμε». Αναφορικά με την συμμετοχή του στο ντέρμπι, ο Αραμπατζής τόνισε:«Και εγώ και ο Σάχα δουλεύουμε πολύ στις προπονήσεις. Ήμουν έτοιμος να αρπάξω την ευκαιρία και σκοπός μου ήταν να κρατήσω το μηδέν πίσω. Καλύτερη στιγμή της ομάδας, ήταν φυσικά το γκολ στο τελευταίο λεπτό. Δεν φοβήθηκα στην φάση του Πάντελιτς, εκείνος φοβήθηκε».

Νταβίντ Φουστέρ:
«Σήμερα το παιχνίδι ήταν δύσκολο από την αρχή. Η ΑΕΚ ήταν δυνατή ομάδα και έπαιξε καλά τις αντεπιθέσεις. Είναι πολλά τα τρία χαμένα πέναλτι φέτος. Πρέπει να βελτιωθούμε στον τομέα αυτό. Μακάρι να γίνει όπως και στην πρώτη θητεία του κ. Βαλβέρδε. Να χάνουμε κάποια από τα ντέρμπι, αλλά να πάρουμε στο τέλος το πρωτάθλημα».

Λάκης Νικολάου:
«Δεν μπορώ να κρίνω αν ήταν πέναλτι ή όχι η φάση του Ολυμπιακού, αλλά εκεί κρίθηκε το ματς. Ο προπονητής ξέρει καλύτερα από όλους. Δεν έχουμε ανάγκη από χρόνο αλλά από μια ψυχολογική τόνωση. Δώσαμε ότι καλύτερο μπορούσαμε. Βρισκόμαστε σε μια μεταβατική πορεία και αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει να ορθοποδήσουμε».

Τίμησε τον Θωμά Μαύρο

Πριν από το παιχνίδι η ΑΕΚ τίμησε τον Θωμά Μαύρο για την προσφορά του στην ομάδα. Στο match program υπάρχει συνέντευξη του παλαίμαχου της ΑΕΚ στην οποία μιλά για το ντέρμπι, το Νάτσο Σκόκο και τον Ραφίκ Τζιμπούρ.

-Πως κρίνετε την πρωτοβουλία της διοίκησης να βραβεύσει τους παλαίμαχους ποδοσφαιριστές;

«Νομίζω ότι είναι μια πολύ σωστή κίνηση. Το παρελθόν και το παρόν πρέπει να είναι άρρηκτα συνδεδεμένα. Σοφά έγινε αυτή η κίνηση, για να είναι η ομάδα μας συνδεδεμένη και όλοι εμείς μια οικογένεια».

-Πως βλέπετε την κατάσταση στην τη φετινή σεζόν; Υπάρχει βελτίωση;

«Ακόμα δεν έχει φανεί η βελτίωση που όλοι περιμέναμε. Ελπίζω, ωστόσο, σιγά σιγά να φανούν τα σημάδια της και βεβαίως να έχουμε βαθμολογικό όφελος από τη βελτίωση της ομάδας, γιατί -όπως λέω πάντα- η ΑΕΚ πρέπει να έχει ως μοναδικό στόχο το πρωτάθλημα και το Κύπελλο».

-Έχετε σκοράρει 18 φορές κόντρα στον Ολυμπιακό. Ξεχωρίζετε κάποιο από αυτά τα γκολ;

«Όλα τα γκολ κόντρα στον Ολυμπιακό είχαν τη σημασία τους. Αυτό που μου έχει μείνει πιο πολύ είναι αυτό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» τον Ιούνιο του 1983 το οποίο ήταν και πολύ κρίσιμο γιατί πήραμε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Μπορώ να πω ότι το θεωρώ νούμερο ένα».

-Πιστεύετε ότι οι Έλληνες φίλαθλοι θα ξαναδούν ποτέ ποδόσφαιρο σαν αυτό που έπαιξε η ΑΕΚ στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του ’70;

«Το εύχομαι, αλλά είναι πολύ δύσκολο. Μακάρι να αναδειχθούν μεγάλοι παίκτες, να είναι οι ήρωες των γηπέδων όπως παλιά και ν’ ανέβει ποιοτικά το άθλημα. Η αλλαγή συστημάτων και φιλοσοφίας είναι μεγάλο λάθος. Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο τρέξιμο και τάκλιν, όπως το βλέπουμε τώρα. Το πιο σημαντικό προσόν ενός ποδοσφαιριστή είναι η τεχνική. Πρώτα απ’ όλα η τεχνική».

-Υπάρχει κάποιος παίκτης από τη σημερινή ομάδα που ξεχωρίζετε;

«Ξεχωρίζω τον Σκόκο και τον Τζεμπούρ, αλλά σε ορισμένα διαστήματα του κάθε αγώνα. Παίκτες με τις ικανότητές τους πρέπει να βοηθάνε την ομάδα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Θέλω μεγαλύτερη διάρκεια και προσφορά από αυτούς σε όλα τα παιχνίδια».