H Σοσιεδάδ έκανε δύσκολη τη… ζωή των παικτών της Ρεάλ Μαδρίτης στον μεταξύ τους αγώνα, που διεξήχθη την Κυριακή στο «Μπερναμπέου», εντούτοις η «βασίλισσα» πήρε εν τέλει τη νίκη με 4-3 σκορ.

Οι «μερένχες» προηγήθηκαν μόλις στο 2΄ με τέρμα του Μπενζεμά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κασίγιας, ο οποίος έμεινε για δεύτερο συνεχόμενο ματς στον πάγκο, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, αφού ο Αντάν αποβλήθηκε κάνοντας πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Πριέτο στο 9′.

Ο Κεντίρα έκανε το 2-1 στο 35′ με «τακουνάκι», αλλά ο Τσάμπι Πριέτο απάντησε εκ νέου στο 40′.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που πέτυχε δύο γκολ σε τρία λεπτά (68′, 70’), όμως στο 76′ ο Τσάμπι Πριέτο συμπλήρωσε το χατ-τρικ του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 79′ οι Βάσκοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντάνι Εστράδα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ρεάλ Μαδρίτης: Αντάν, Εσιέν, Βαράν, Ρικάρντο Καρβάλιο, Αρμπελόα, Τσάμπι Αλόνσο, Κεντίρα, Μεσούτ Εζίλ, Καγεχόν (8′ Κασίγιας), Κρ. Ρονάλντο, Μπενζεμά (74′ Ιγκουαΐν).

Σοσιεδάδ:
Μπράβο, Ντάνι Εστράδα, Μίκελ Γκονθάλεθ, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Ντε λα Μπέγια, Ρουμπέν Πάρντο, Ζουρουτουζά (73′ Ελουστόντο), Γκριεζμάν, Τσάβι Πριέτο, Βέλα, Ιφράν (57′ Γκονσάλο Κάστρο).

*κόκκινη 6′ Αντάν και 79′ Ντάνι Εστράδα

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σαραγόσα – Μπέτις 1-2 (77′ Πάκο Μοντανιές / 44′ Ρουμπέν Κάστρο, 58′ Χόρχε Μολίνα)

Σάββατο
Λεβάντε – Μπιλμπάο 3-1 (26′ Λελ, 45′ Ιμπόρα, 69′ Ελ Ζαρ / 6′ Αντούριθ)
Γρανάδα – Βαλένθια 1-2 (50′ Ανγκούλο / 60′ Ζόνας, 82′ Πιάτι)
Ντεπορτίβο – Μάλαγα 1-0 (57′ Πίτσι)
Σεβίλλη – Οσασούνα 1-0 (83′ Σπάχιτς)

Κυριακή
Θέλτα – Βαγιαδολίδ 3-1 (9′ και 30′ πέν. Ιάγο Άσπας, 52′ Άλεξ Λόπεθ / 12′ πέν. Μπουένο)
Ρεάλ – Σοσιεδάδ 4-3 (2′ Μπενζεμά, 35′ Κεντίρα, 68′ και 70′ Κρ. Ρονάλντο / 9′ πέν., 40′ και 76′ Τσάβι Πριέτο)
Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ (20:00)
Μαγιόρκα – Ατλέτικο (22:00)