Ένας ανεπανάληπτος Ολυμπιακός, βγαλμένος από άλλον… πλανήτη, «ισοπέδωσε» την Σιένα με 89-41 στο ΣΕΦ, κάνοντας ονειρικό ξεκίνημα στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων για τα προημιτελικά της Euroleague.

H ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, λειτουργώντας υποδειγματικά σε επίθεση και άμυνα, έφτασε σε μία από τις ευκολότερες νίκες της ιστορίας του, κάνοντας μάλιστα ρεκόρ άμυνας στα Κύπελλα Ευρώπης.

Εντούτοις οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ακόμη ένα απόψε, καθώς οι 9 που δέχθηκαν οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο αποτελεί επίσης ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, αφού το προηγούμενο άνηκε στην Μπένετον Τρεβίζο που στις 26 Νοεμβρίου 2003 είχε δεχθεί μόλις 14 από τη Βιλερμπάν στο Τρεβίζο.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Πέμπτη και πάλι στο ΣΕΦ.

«Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται» λέει μία λαϊκή ρήση, η οποία επαληθεύτηκε απόψε στο ΣΕΦ, καθώς ο Ολυμπιακός, με τους Σπανούλη και Μπουρούση να… πυροβολούν κατά ριπάς, βρέθηκε να προηγείται με 17-0 στο 5΄.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέχισε στο ίδιο… δαιμονισμένο τέμπο, με αποτέλεσμα το πρώτο καλάθι της Σιένα να θυμίσει… γκολ.

Μάλιστα αυτό προήλθε από… ελληνικά χέρια και δη από τον Νίκο Ζήση, ο οποίος σκόραρε 1.30΄ πριν το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 24-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Σιένα συνέχισε να μοιάζει… ανήμπορη στο παρκέ του ΣΕΦ, καθώς η άμυνα για… όσκαρ των Πειραιωτών, την υποχρέωνε συνεχώς σε τραγικά λάθη.

Πάντως τα πράγματα για τους πρωταθλητές Ιταλίας δεν ήταν καλύτερα και στο σκοράρισμα, με το 0/18 σε σουτ δύο πόντων των παικτών του Πριτζιόνι να τα λέει όλα.

Αντίθετα οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέχισαν να σκοράρουν όποτε ήθελανμ και μάλιστα με ένα έμμεσο τρίποντο του Γκόρντον η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +30 στα μισά της δεύτερης περιόδου, με το ημίχρονο να λήγει 47-9 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά, μολονότι έριξε… ταχύτητα συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα.

Παρ’όλα αυτά συνέχισε να έχει στριμωγμένη στα… σκοινιά την Σιένα, η οποία κατάφερε να πετύχει το πρώτο της καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο στα 25΄, με το σκορ σε εκείνο το σημείο να είναι στο 55-11 υπέρ των «ερυθρολεύκων», ενώ το σκορ στο 30’ ήταν 61-22.

To τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι ωστόσο έφτασαν μέχρι και το +52 (77-25) τη διαφορά.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ίβκοβιτς έριξε στο ματς τους Πελεκάνο και Κατσίβαλη, με το φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ να δείχνει στο τέλος το εξωπραγματικό… 89-41 για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 24-4, 47-9, 61-22, 89-41

Ολυμπιακός(Ντούσαν Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 3, Σπανούλης 11, Μπουρούσης 14, Νεστέροβιτς 9, Μαυροκεφαλίδης 15, Παπανικολάου 4, Ερτσεγκ 10, Κατσίβελης , Χαλπερίν 7, Γκόρντον 7, Νίλσεν 2, Πελεκάνος.

Σιένα(Σιμόνε Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 1, Ζήσης 5, Χέρστον 10, Καραρέτο 3, Ρες 1, Καουκένας 4, Γιάριτς 2, Στόονρουκ 2, Ακιντέλε, Λαβρίνοβιτς 12, Μος, Ράκοβιτς.