Βαθμό-χρυσάφι, όσον αφορά τη μάχη του τίτλου κατέκτησε η Ρέιντζερς, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Σέλτικ στο «Old Firm», που διεξήχθη στο Σέλτικ «Παρκ», για την 19η αγωνιστική της Scottish Premier.

Μετά τη σημερινή μοιρασιά οι «προτεστάντες» παρέμειναν επτά βαθμούς μπροστά από την ομάδα του Γιώργου Σαματά (αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο), η οποία βέβαια έχει κι έναν αγώνα λιγότερο.

Οι γηπεδούχο είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και η υπεροχή της μεταφράστηκε σε γκολ στο 79’, όταν ο Μακ Ντόναλντ με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η χαρά της Σέλτικ, εντούτοις διήρκησε για μόλις δύο λεπτά, καθώς στο 81’ ο ΜακΚούλοχ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο για τη Ρέιντζερς, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Σέλτικ (Τόνι Μόουμπρεϊ): Μπόρουτς, Φοξ, Λούβενς, Κάλντγουελ, Χίνκελ, ΜακΓκίντι, ΕνΓκουέμο, Κρόσας (71’ ΜακΝτόναλντ), Ρόμπσον, Φορτουνέ, Σαμαράς

Ρέιντζερς (Γουόλτερ Σμιθ): ΜακΓκρέγκορ, Μπρόουτφουτ, Γουέιρ, Γουίλσον, Πάπατς, ΜακΚούλοχ, Ντέιβις, Γουίτακερ, Λάφερτι, Μπόιντ, Νόβο (13’ Εντού)