Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Football League ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Πανσερραϊκό.
Η ομάδα του Τίμου Καβακά αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τα «λιοντάρια» στο Μάλεμε (44′ Ναζλίδης – 53′ Βρούτσινα) κι έτσι απέκτησε «συγκάτοικο» στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ο λόγος για τη Βέροια, η οποία επικράτησε στην έδρα με 2-0 του Διαγόρα Ρόδου και, εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα των Χανιωτών, αναρριχήθηκε στο «ρετιρέ».
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πλατανιάς (Καβακάς): Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Θεοδωρέλης, Ραπτάκης, Πότσι, Μαρτσάκης (64′ Τσεσμελής), Γκονζάλες (82′ Δρακάκης), Ναζλίδης, Μιρτσέτα, Δράμι.
Πανσερραϊκός (Δημητρίου): Γουμαγιας, Σαλαμαστράκης, Παντελιάδης, Κ. Τριανταφύλλου, Ανάκογλου (78′ Ντα Κόστα), Στεφανίδης, Γκόμεζ (66′ Γκόμεζ), Βρούτσινα (86′ Τσαούσης), Ντιόγκο, Μιλένκοβιτς, Δ. Τριανταφύλλου.
Βέροια (Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Μπάρμπας, Καλτσάς (84′ Τζημογιάννης), Καλογέρης, Βεργώνης, Λανγκλέ (46′ Τάντιτς), Ολαϊτάν, Κάντι (77′ Λαναρής).
Διαγόρας (Τσιβρινής): Πονηρός, Πουλόπουλος, Παπαδημητρίου (77′ Χατζηπέτρος), Μπακάλης, Μαλλιάκας, Μπαούρης, Χατζηκοσμάς, Επιφάνης (37′ Τσίτσης), Αυγενικού, Ρούσσος (57′ Λερογιάννης), Μαριεττάκης.
Αναλυτικά, η 8η αγωνιστική:
Παρασκευή, 16/12
Πανθρακικός-Ηρακλής Ψαχνών 1-0
(44′ Μίνγκας)
Σάββατο, 17/12
Βύζας Μεγάρων-Καλλονή 1-1
(61′ Ηλιόπουλος-74′ Βλαστέλλης)
Θρασύβουλος-Αγροτικός Αστέρας 0-1
(55′ Ασπρίδης)
Πιερικός-Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0
(90+4′ Κοντέων)
Κυριακή, 18/12
Βέροια-Διαγόρας 2-0
(3’ Λανγκλέ, 26’ Ολαϊτάν)
Πλατανιάς-Πανσερραϊκός 1-1
(42’ Ναζλίδης – 53’ Βρούτσινα)
Εθνικός Αστέρας-Παναχαϊκή 15:00
Λάρισα-Αναγέννηση Επανομής
Καλλιθέα-Φωκικός
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης