Ισόπαλο χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το επεισοδιακό ντέρμπι της «Τούμπας» ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν από το 61′ με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μενδρινού με δεύτερη κίτρινη κάρτα, είχαν δοκάρι στο 78′ σε σουτ του Γιάννη Παπαδόπουλου, ενώ και ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα, αφού ο Μπιζέρα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Το… πολεμικό κλίμα, που άρχισε πριν τον αγώνα, ολοκληρώθηκε με αρκετό ξύλο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πολλά αντικείμενα από τις εξέδρες και κυνηγητό κατά την αποχώρηση των παικτών του Ολυμπιακού προς τα αποδυτήρια.

Έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού του τον επαναληπτικό του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Βιγιαρεάλ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 της Λάρισας στο ΟΑΚΑ, σκοράροντας και τα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48′ ο Σαλπιγγίδης άνοιξε το σκορ, στο 53′ ο Ζιλμπέρτο Σίλβα σημείωσε το 2-0 και το σκορ έκλεισε στο 56′ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Η Λάρισα γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από 13 αγώνες.

Στις Σέρρες, η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις και συνέτριψε με 5-1 τον Πανσερραϊκό. Στο 6′ ο Μπλάνκο άνοιξε το σκορ, ενώ οι Σερραίοι ισοφάρισαν στο 19′ με πέναλτι του Τσεχ. Η Ένωση πήρε το προβάδισμα ξανά με πέναλτι του Τζιμπούρ στο 27′. Στο 35′ και πάλι ο Γαλλοαλγερινός πέτυχε το 3-1, ενώ στο 43′ ο Μπλάνκο και στο 45′ ο Σκόκο, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Στο «Παγκρήτιο» ΟΦΗ έχασε με 2-0 από τον Λεβαδειακό και φαίνεται πως μετά από 35 χρόνια θα αποχαιρετήσει την πρώτη κατηγορία της Ελλάδας. Οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ στο 82′ με τον Τριποτσέρη, ενώ στο 84′ ο Λεονάρντο σημείωσε το 2-0.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε το Σάββατο με τον Αστέρα Τρίπολης να κερδίζει με το ευρύ 4-0 τον Άρη και τον Ηρακλή να επικρατεί 2-1 του Πανιώνιου.

Στο «Καυτανζόγλειο» ο «Γηραιός» σε ένα παιχνίδι με τρία γκολ και τρεις αποβολές, επικράτησε 2-1 του Πανιωνίου. Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ στο 10’ με τον Αγρίτη, ενώ ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 73’ με τον Εστογιανόφ. Τη νίκη στον Ηρακλή, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής των Παπαζαχαρία (53’) και Κονέ (90’), σημείωσε στο 85’ ο Ντένις Επστάιν. Για την ομάδα της Νέας Σμύρνης αποβλήθηκε στο 60’ ο Κοντοές.

Στην Τρίπολη, ο Αστέρας πήρε μεγάλη νίκη επί του Άρη με 4-0. Μπαστία (27’), Μαρσελάο (55’), Καούνος (78’), Καρντόσο (90’+) σημείωσαν τα γκολ των Αρκάδων, ενώ οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 20’, λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Σηφάκη, που υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Καρατζιοβαλής.

Ο Εργοτέλης πήρε σημαντική νίκη στη Φυλή επί του καταδικασμένου σε υποβιβασμό, Θρασύβουλου. Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 27′ με τον Φερνάντες, αλλά στο 31′ ο Αμπράμοβιτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Τη λύση στον Εργοτέλη έδωσε ο Πάτρικ Ογκουνσότο, που με δύο γκολ στο 69′ και το 81′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Tέλος στα «Πηγάδια» η Ξάνθη κέρδισε με 1-0 τον Πανθρακικό, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάουρο Πόι στο 15ο λεπτό.