Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι στις Σέρρες ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Αστέρα Τρίπολης. Οι δύο ομάδες δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα και το μόνο αξιοσημείωτο του αγώνα ήταν οι δύο κόκκινες κάρτες που αντίκρισαν οι Καρντόσο και Ζαϊρί για λογαριασμό του Αστέρα Τρίπολης.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, με ελάχιστες φάσεις και το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα να περιορίζεται στο χώρο του κέντρου.

Η πρώτη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην επίθεση με τον Καλλιμάνη να σεντράρει και τον Γκογκουλιά να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Αμπάρης μπλόκαρε την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Στο 27’ ο Πανσερραϊκός έκανε τη δεύτερη επίσκεψή του στα καρέ του Αστέρα. Ο Τάντιτς εκτέλεσε το φάουλ και ο Ζουντί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η μοναδική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου για την Τρίπολη καταγράφηκε στο 37’ με τον Μπαστιά να σουτάρει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 48’ ο Τσέζαρεκ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια ο Γιάννης Παπακώστας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μπανγκουρά, ο οποίος έδωσε άλλη επιθετική οντότητα στον Πανσερραϊκό, χωρίς όμως να μπορεί να βάλει το γκολ. Στο 68΄ ο επιθετικός την ομάδας τον Σερρών με ωραία ατομική προσπάθεια έφτασε απέναντι από τον Αμπάρη, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει ανάλογα.

Στη συνέχεια η Τρίπολη έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καρντόσο, όμως αυτό δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι.

Ο επίλογος του αγώνα γράφτηκε με το σκορ στο 0-0 και τον Αστέρα να μένει με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής του Ζαϊρί.

Κίτρινες κάρτες: Μιλένκοβιτς – Φλάβιο, Καρνόσο, Ζαϊρί

Κόκκινες κάρτες: 77’ Καρντόσο, 90’ Ζαϊρί

Πανσερραϊκός (Γιάννης Παπακώστας): Κηπουρός, Βοσκόπουλος, Μιλένκοβιτς Γαλανόπουλος, Κολεν, Αμπουμπακαρί, Τάντιτς (84’ Γεωργιάδης), Μπαϊκαρά, Ζουντί (74’ Χέρες), Γκουγκουλιάς (46’ Μπανγκουρά), Καλλιμάνης.

Αστέρας Τρίπολης (Κάρλος Καρβαλιάλ): Αμπάρης, Φλάβιο, Ζορζίνιο, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Μπαστιά, Καρντόσο, Ζεάν Κάρλος (80’ Καμπούροφ), Φιλομένο, Νουαλά (85’ Κανακούδης),  Τσέζαρεκ (60’ Ζαϊρί).