Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στην “Τούμπα” και να παίρνουν από ένα βαθμό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και απήλεισε για πρώτη φορά την εστία του Σάχα στο 5ο λεπτό. Ο Ίβιτς πάσαρε τη μπάλα στον Μουσλίμοβιτς και ο Βόσνιος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από πλάγια θέση τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, αλλά ο Κυργιάκος πρόλαβε και απομάκρυνε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή του τέρματος.

Ότι δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ στο 5’, το πέτυχε δέκα λεπτά αργότερα. Ο Βερόν έβγαλε την κάθετη μπαλιά στον Μουσλίμοβιτς και αυτός με πλασέ νίκησε τον Αργεντινό και άνοιξε το σκορ για το “δικέφαλο του Βορρά”.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου, η ΑΕΚ έκανε δύο ευκαιρίες για να μειώσει με σουτ του Πλιάτσικα στο 23’ και εκτέλεση φάουλ του Μπασινά δύο λεπτά αργότερα και τελικά τα κατάφερε στις καθυστερήσεις.

Η μπάλα κόντραρε μετά από πάσα του Πλιάτσικα, ο Μάρκος Αντόνιο αιφνιδιάστηκε και ο Μπλάνκο που καραδοκούσε πλάσαρε τον Χαλκιά και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία με τον Σκόκο, αλλά το σουτ κατέληξε αρκετά άουτ. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 60’, όταν το σουτ του Βιεϊρίνια κόντραρε και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σάχα και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος επιχείρησε νέο σουτ, το οποίο είχε την ίδια κατάληξη.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να βάλει δεύτερο γκολ στο 74’, όταν ο Δάρλας έκανε λάθος και ο Σκόκο κέρδισε τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαλκιά.

Έτσι, καμία ομάδα δεν κατάφερε να βάλει δεύτερο γκολ και το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1

Γκολ: 15’ Μουσλίμοβιτς – 45’ Μπλάνκο

Κίτρινες κάρτες: Δάρλας, Βερόν, Μουσλίμοβιτς – Εντίνιο, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Μάρκος Αντόνιο, Δάρλας, Κονσεϊσάο, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας (78’ Μπιζέρα), Βιεϊρίνια (85’ Λάκης), Ίβιτς (68’ Μπακαγιόκο), Βερόν, Μπαλάφας, Σνάουτσνερ.

ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Εντίνιο (64′ Λαγός), Μπασινάς, Πλιάτσικας (46′ Τζιμπούρ), Ρίκκα (46′ Πελετιέρι), Μπλάνκο, Κυργιάκος, Γεωργέας, Σκόκο.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Φερνάντο Σάντος: “Νομίζω ότι έγινε ένα καλό παιχνίδι με 45΄ πολύ καλά από την δικιά μου την ομάδα και ανεξήγητα στο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-1. Νομίζω ότι ήταν καθοριστικό σημείο στην εξέλιξη του παιχνιδιού γιατί ανύψωσε το ηθικό των παικτών της ΑΕΚ με τους δικούς μου να ήταν νευρικοί στην ανάπαυλα. Ψάξαμε να μπούνε ήρεμοι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες μου προσπαθήσανε με το παιχνίδι να ήταν πιο ισορροπημένο. Νομίζω ότι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η νίκη για μας. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου και ξεκάθαρα είμαστε στον σωστό δρόμο. Τα ντέρμπι είναι πάντα δύσκολα παιχνίδια και κρύβουν ιδιαιτερότητες. Κι αν οι στόχοι μας περνάνε και από τα ντέρμπι πιο σημαντικά είναι και τα μη ντέρμπι.Πράγματι υπήρχανε τρεις τέσσερις φάσεις που θα έπρεπε να τις τελειώσουμε καλύτερα όταν βρεθήκαμε τρεις εναντίον δύο και τέσσερις εναντίον δύο και εκεί νομίζω ότι έλειψε το να πάρει κάποιος πάνω του την ευθύνη της τελικής προσπάθειας. Κάτι το πολύ σημαντικό. Εκεί νομίζω ότι θα μπορούσαμε να τα είχαμε πάει καλύτερα. Θα το δουλέψουμε στις προπονήσεις και θα προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε. Όλα τα πράγματα δεν είναι τέλεια όπως είχαμε πει και πριν το παιχνίδι και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε”.

Γιώργος Δώνης: “Εμείς είχαμε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο όπου μας έλειπε η δημιουργικότητα και η ηρεμία στο παιχνίδι μας. Δεν μπήκαμε καθόλου δυνατά στο ματς και μείναμε πίσω στο σκορ και ισοφαρίσαμε με ένα γκολ δώρο. Η εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε άρδην. Έμεινα ευχαριστημένος από αυτήν την εικόνα. Είχαμε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Μπορεί κάποιες προσπάθειες μας να έμειναν μισές αλλά η εικόνα μας ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό μας. Είμαστε δυστυχώς μία ανέτοιμη ομάδα γιατί έχουμε ανέτοιμους ποδοσφαιριστές. Και για να μην παρεξηγηθώ ήρθαν πολλοί ποδοσφαιριστές στις τελευταίες μέρες των μεταγραφών και υπολείπονται στην φυσική κατάσταση και με την υπόλοιπη ομάδα. Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα για να δουλέψουμε και να παρουσιάσουμε αυτό που θέλουμε. Υπάρχει πρόοδος και την είδα στο δεύτερο ημίχρονο και μου αφήνει μία αισιοδοξία για την συνέχεια και θα παρουσιάσουμε μία εικόνα όπως θέλω να είναι η ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η ατμόσφαιρα ήταν συγκλονιστική και μακάρι όλα τα γήπεδα στην Ελλάδα να είναι πάντα γεμάτα και τα παιχνίδια να παίζονται σε τέτοιες ατμόσφαιρες.
Οι καλύτεροι προπονητές είναι αυτοί που κάνουν την σύνθεση μόλις τελειώνουν τα παιχνίδια. Οι ρεπόρτερ της ΑΕΚ ξέρουν πολύ καλά ότι είχα στο μυαλό μου το 4-4-2 στην ευθεία. Απλώς αυτό που φοβήθηκα και σωστά έπραξα ότι και ο Πελετιέρι και ο Τζιμπούρ είναι ανέτοιμοι ακόμη. Γα αυτό και δεν μπορούσαμε να πάρουμε ένα τέτοιο ρίσκο για 90΄. Δεν είναι θέμα αντιπάλου. Απλώς υπάρχουν κάποιοι ποδοσφαιριστές στην ομάδα όπως ο Πελετιέρι και ο Μπασινάς που είναι ενδιάμεσα χαφ οπότε είναι δύσκολος ο ρόμβος και το 4-3-3 για αυτό και ήθελα να ετοιμάσω την ομάδα στο 4-4-2 στην ευθεία”.

Ίσμαελ Μπλάνκο: “Είναι αλήθεια ότι δεν μπήκαμε καθόλου καλά στο παιχνίδι, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ευτυχώς για εμάς, το γκολ ήρθε σε καθοριστικό σημείο και μας έκανε να ηρεμήσουμε. Προσπαθήσαμε πολύ. Ξέραμε ότι το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο, αλλά νομίζω, τελικά, ότι η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για κερδίσει το ματς», ήταν τα λόγια του Αργεντινού επιθετικού, ο οποίος, συνέχισε λέγοντας πως: «Στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε καλύτερη απόδοση. Αλλάξαμε τον τρόπο παιχνιδιού μας και προσπαθήσαμε ακόμα περισσότερο. Γενικά, είμαι ικανοποιημένος, ωστόσο, πρέπει να μπαίνουμε πιο δυνατά στα παιχνίδια”.