Ζωντανές διατήρησε τις ελπίδες του για την κατάληψη της τρίτης θέσης των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ ανδρών που οδηγεί στην Euroleague το Μαρούσι.

H ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στο δεύτερο μικρό τελικό επικράτησε με 85-78 του Άρη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά σε 1-1. Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Χαραλαμπίδης, Μαυροειδής.

Το Μαρούσι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήτα αρκετά νευρικό, με αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στον Άρη να επιβάλει το ρυθμό του και να βρεθεί μπροστά στο σκορ, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-13.

Οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να βρουν ρυθμό ούτε στη δεύτερη περίοδο, κι έτσι η ομάδα του Mazzon προηγήθηκε με 28-20 στο 15’ .

Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Αμαρουσίου κατάφεραν να αντιδράσουν και δεν άφησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεφύγει στο σκορ, το οποίο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν 37-33, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη για λογαριασμό της ομάδας του Βορείων προαστίων ανέλαβαν «δράση» οι Κώστας Χαραλαμπίδης και Ανδρέας Γλυνιαδάκης, οι οποίοι με προσωπικούς πόντους έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους με 40-39, για δεύτερη φορά μετά το τέταρτο λεπτό.

Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Μαρκόπουλου να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με ένα πόντο 58-57. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ. Μάλιστα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα οκτώ πόντων (68-60), το οποίο διατήρησαν μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 58-57, 85-78

Μαρούσι: Στίβενσον 15, Κιζ 8, Χαραλαμπίδης 19, Παπαντωνίου, Κουμπούρας 5, Διαμαντόπουλος 2, Στεφανίδης, Μαυροειδής 15, Μαυροκεφαλίδης 10, Καλάθης, Γλυνιαδάκης 8, Καϊμακόγλου 3.

Άρης:Κλαρκ 29, Ράιτ 4, Τσαλδάρης 2, Μπετς 13, Νέλσον 7, Αργυρόπουλος 12, Ηλιάδης 2, Γκαβέλ, Σκορδίλης, Παπανικολάου, Αγαδάκος 5, Σκορδίλης, Μπάρλος 4.