Μετά τον Ολυμπιακό, ο οποίος χθες επικράτησε, 3-2 σετ του Παναθηναϊκού, ο Ηρακλής έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών. Ο «γηραιός» επικράτησε μέσα στην Πυλαία του ΠΑΟΚ με 3-0 και περιμένει τον Ολυμπιακό στις 19/3 στην Ορεστιάδα για να παλέψει για την κούπα.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν μόνο στο πρώτο σετ, προηγούμενοι μάλιστα 21-18 και 24-23, για να χάσουν τελικά το σετ μετά από μπλοκ που δέχθηκε ο Μπόγιτς. Στο επόμενο σετ ο ΠΑΟΚ ακολουθούσε ως το 11-13, αλλά τα προβλήματα στην υποδοχή επέτρεψαν στον Ηρακλή να κάνει εύκολα το 0-2. Στο 14-13 του 3ου σετ ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά, για υβριστικά συνθήματα εναντίον του Προύσαλη, με αποτέλεσμα ο “Δικέφαλος” να χάσει το ρυθμό του, ο αντίπαλός του να περάσει με 20-17 και να κατακτήσει το σετ και τη νίκη.

Τα σετ (πρώτος αναφέρεται ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ): 25-27, 16-25, 22-25.