Ο νόμος του Περιστερίου ίσχυσε σε ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι του Ατρόμητου.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, έστω και δύσκολα κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 του Ηρακλή, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες.

Ο Καραγκούνης στο 24’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν… αέρα δύο τερμάτων με γκολ του Σαγκανόφσκι εννέα λεπτά αργότερα, ενώ για τον «Γηραιό» μείωσε σε 2-1 στο 45’ ο Παπαζαχαρίας.

Ο Ατρόμητος ήταν πιο κινητικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καταφέρνοντας μάλιστα να μετατρέψει την πρώτη καλή του ευκαιρία σε γκολ.

Στο 24’ ο Περόνε έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο επερχόμενος Καραγκούνης με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Περιστερίου συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και εννέα λεπτά αργότερα έκανε δύο τα τέρματά της με τον Σαγκανόφσκι.

Ο νεοαποκτηθείς φορ του Ατρόμητου πήρε το «ριμπάουντ», μετά από απόκρουση του Φερνάντεζ σε σουτ του Νεμπεγλέρα και από κοντά δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 2-0.

Ο «Γηραιός» στη συνέχεια πέρασε στην αντεπίθεση και ευτύχησε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους μείωσε με ωραία κεφαλιά του Παπαζαχαρία, ύστερα από σέντρα του Κομπαγιάσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δώνη έδωσε χώρο στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 69’ οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή διαμαρτυρήθηκαν, όταν καταλογίστηκε φάουλ στον Μιλάνο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου, κι ενώ η μπάλα είχε φτάσει στον Μάρα που ήταν σε θέση τετ α τετ με τον Μιχαηλίδη.

Η ομάδα του Μπουμπένκο συνέχισε να πιέζει, φτάνοντας μία ανάσα από το 2-2 στο 81’ με σουτ του Λέκι, που εξουδετέρωσε όμως με εντυπωσιακό τρόπο ο Μιχαηλίδης.

Στα εναπομείναντα λεπτά η μοναδική αξιόλογή φάση προήλθε από πλευράς Ατρόμητου, ο οποίος «άγγιξε» το 3-1, ωστόσο το σουτ του Φαβάλι στο 89’ τράνταξε το δοκάρι του Φερνάντεζ.

Κίτρινες: Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι, Φαβάλι – Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Φερνάντεζ, Μιλάνο, Βέλλιος, Κατσαμπής