Στην παράταση κατέβαλε η Εθνική ομάδα των Νέων Ανδρών την αντίσταση του Μαυροβούνιου. Η Ελλάδα επικράτησε 83-79 (72-72 η κανονική διάρκεια) και συνέχισε αήττητη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ.

Να σημειωθεί ότι στα μισά της τρίτης περιόδου η Ελλάδα έχανε με δέκα πόντους διαφορά (51-41), όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Παππάς με 22 πόντους. Με 17 πόντους τελείωσε το ματς ο Κασελάκης και ακολούθησε ο Γεωργάκης με 13 πόντους. Αύριο η Εθνική νέων ανδρών αντιμετωπίζει τη Σερβία στις 20:00.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-31, 48-53, 72-72 (καν. αγ.), 83-79 (παρ.)

Ελλάδα (Κώστας Μίσσας): Κατσίβελης, Γεωργάκης 13, Μάντζαρης 4, Παπανικολάου 6, Σλούκας 13 (2), Γιάνκοβιτς 4 (1), Παππάς 22 (1), Κασελάκης 17 (2), Σαρικόπουλος 4.

Μαυροβούνιο: Στογιάνοβιτς 12 (4), Σαμοϊλοβιτς, Ράντοβιτς 14 (1), Λόντσοβιτς 3 (1), Μιχαϊλοβιτς 25, Λιούιτς 5 (1), Ντουκάνοβιτς 5, Σουτούλιβιτς 6, Λόπιτσιτς, Ντούμπλιεβιτς 9 (1), Νταμιάνοβιτς.

Μετά το παιχνίδι ο Κώστας Μίσσας, είπε: «Δεν είναι κάτι περίεργο που οι αγώνες δυσκολεύουν. Ήταν κάτι που το είχαμε πει και το περιμέναμε. Το Μαυροβούνιο είναι μια ομάδα που παλεύει για 40 λεπτά ή και 45, αν χρειαστεί.

Είχαμε αρκετές δυσκολίες στην επίθεση, με τους αντιπάλους μας να παίζουν στα όρια του φάουλ στην άμυνα σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Αυτό που μας κράτησε στο παιχνίδι ήταν η δική μας άμυνα, που ήταν αποτελεσματική. Σημαντικό ήταν για εμάς ότι είχαμε υπομονή και ηρεμία, στοιχεία που σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα μας έδωσαν τελικά τη νίκη. Δεν πανικοβληθήκαμε σε καμία περίπτωση και είχαμε τα συν στην άμυνα και στα ριμπάουντ.

Απέναντί μας τώρα βρίσκεται η Σερβία, μια ομάδα που είναι η πιο ποιοτική και πλήρης από αυτές που έχουμε δει. Έχει παίκτες σε όλες τις θέσεις και πρέπει να συγκεντρωθούμε πολύ στη λογική που έχουμε μέχρι τώρα, να χτυπήσουμε στα μειονεκτήματά της και να προσπαθήσουμε να μειώσουμε τα πλεονεκτήματά της».