Σημαντικό προβάδισμα σε ό,τι αφορά την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στον πρώτο ημιτελικό στο ΟΑΚΑ, με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και πλέον έχουν τον πρώτο λόγο για το… εισιτήριο που οδηγεί πιο κοντά στο τρόπαιο.

Το σκορ άνοιξε στο 14’ ο Κώτσιος με αυτογκόλ, ενώ στο 45’ ο Σωτήρης Νίνης πέτυχε το 2-0. Στο 85’ ο Σισέ, αφού έχασε πέναλτι, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 3-0, ενώ για τον ΠΑΣ μείωσε ο Κούσας στις καθυστερήσεις.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα κατάφερε να πάρει ένα σκορ ασφαλείας, ενόψει του αγώνα-ρεβάνς στους «Ζωσιμάδες». Οι «πράσινοι» ευτύχισαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ. Μόλις στο 14’ από σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Κώτσιος προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του, «γράφοντας» το 1-0.

Ο ΠΑΣ αντέδρασε και προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως ακριβώς στο επόμενο λεπτό ο Κοντογουλίδης έχασε σημαντική ευκαιρία, ενώ στο 37’ ο Αράς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 45’ ο Σωτήρης Νίνης, μετά από πάσα του Ζιλμπέρτο Σίλβα, βγήκε απέναντι από τον Ζαφειρόπουλο και πραγματοποίησε το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε ολοκληρωτικά και προσπάθησε να διευρύνει το σκορ. Σε μια από τις πολλές ευκαιρίες, στο 75’, ο Τζιμπρίλ Σισέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 85’ ο Βύντρα κέρδισε πέναλτι, όταν ανατράπηκε από τον Κούσα.

Ο Σισέ εκτέλεσε, ο Ζαφειρόπουλος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γάλλος κατάφερε να πετύχει το 3-0. Τελικά ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να μειώσει. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κούσας με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Τζόρβα και διαμόρφωσε το τελικό Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1.

Κίτρινες κάρτες:
Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καντέ – Μιχαλόπουλος, Κούσας, Κώτσιος.

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Καντέ, Βύντρα, Κατσουράνης, Γκάμπριελ (80΄ Μπίαρσμιρ), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Καραγκούνης (59΄ Λέτο), Νίνης (67΄ Κλέιτον), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Στάθης (68΄ Κανακούδης), Κούσας, Κώτσιος, Μιχαλόπουλος (46΄ Μπουχάν / 59΄ Τζάνης), Κοντογουλίδης, Ανδράλας, Καζναφέρης, Ντιμπαλά, Αράς, Βάντερσον.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Νίκος Νιόπλας: «Κα ι το νταμπλ να πάρουμε, θα υπάρχουν αμφισβητίες. Το θέμα είναι να το πάρουμε, να γραφτεί στο βιογραφικό μας και μετά θα μιλήσουμε για όλα. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Έχουμε ένα καλό προβάδισμα για να παίξουμε στον τελικό. Βέβαια θα ήταν καλύτερο να κερδίζαμε με 3-0, αλλά έστω κι έτσι εμείς είμαστε το φαβορί. Σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος από άποψη ρυθμού, με βάση τα όσα περάσαμε τις προηγούμενες ημέρες», ενώ στάθηκε στην κούραση των παικτών του από τα συνεχή ματς. «Όλα τα ματς είναι τελικοί και δεν υπάρχουν ευκαιρίες για δοκιμές.

Όποιος είναι έτοιμος κάθε φορά θα παίζει. Δεν με προβληματίζει η κούραση. Παίζουμε συνέχεια και έχουμε πολλούς τραυματισμούς. Οι παίκτες είναι φορτωμένοι από τα πολλά ματς, αλλά πρέπει να έχουμε πνευματική διαύγεια και αυτό είναι που χρειαζόμαστε.

Η ομάδα πάντα κάνει φάσεις, το έκανε και απέναντι σε Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Άλλες φορές έρχονται τα γκολ κι άλλες όχι. Το βασικό είναι να παίζει η ομάδα καλά», ενώ για τον τραυματισμό του Ζιλμπέρτο Σίλβα, που αποχώρησε προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο, αλλά συνέχισε να αγωνίζεται, είπε: «Δεν ξέρουμε αν έχει κάτι σοβαρό. Εμείς αυτό που θέλουμε είναι να είναι όλοι οι παίκτες καλά».

Νίκος Αναστόπουλος: «Δεν έχουμε στόχο το Κύπελλο, το έχουμε δηλώσει από την ημέρα της κλήρωσης. Μου άρεσε που είχαμε διάθεση και είδαμε κάποιους νέους παίκτες που θα χρειαστούν στη συνέχεια. Έχουμε άλλα τρία δύσκολα ματς, τρεις τελικούς και στόχος μας είναι η σωτηρία. Ήρθαμε εδώ για να παίξουμε ανοικτά, αλλά κάναμε κάποια λάθη που μας κόστισαν. Το 3-1 μας δίνει κάποιες ελπίδες εν όψει ρεβάνς».