Ούτε αυτή την φορά κατέφερε να ανατρέψει την παράδοση η Βραζιλία κόντρα στον Ισημερινό. Η «σελεσάο» αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με το Εκουαδόρ στο Κίτο, για την 11η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Συνέχισε έτσι μια αρνητική παράδοση για αυτήν, καθώς δεν έχει καταφέρει να κερδίσει εκεί σε προκριματικά Μουντιάλ, μετρώντας μία ήττα και πλέον δύο ισοπαλίες.
Η ομάδα του Κάρλο Ντούνγκα προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Ζούλιο Μπαπτίστα στο 72ο λεπτό, ενώ δέχτηκε την ισοφάριση ένα λεπτό πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας, με τον Κριστιάν Νομπόα.

Η Βραζιλία υποχώρησε στην 4η θέση της κατάταξης με 18 βαθμούς, καθώς στην 3η θέση αναρριχήθηκε η Χιλή με 19 βαθμούς, η οποία επικράτησε στη Λίμα του Περού με 3-1.

Η Χιλή άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′ με τον Σάντσεζ, ο Σουάζο με πέναλτι πέτυχε το 2-0 στο 32′, οι Περουβιανοί μείωσαν με τον Φανό στο 34′, ενώ το τελικό 1-3 πέτυχε στο 70′  ο Φερνάντεζ.