H Slovan Bratislava είναι τελικά η ομάδα που θα βρει στο δρόμο του ο Ολυμπιακός στο Γ΄ προκριματικό γύρο του Champions League. Οι πρωταθλητές Σλοβακίας στον σημερινό επαναληπτικό με τη NK Zrinjski επικράτησαν με 4-0, καταφέρνοντας έτσι να υπερκεράσουν το εις βάρος τους 1-0 του πρώτου αγώνα.

Το πρώτο τέρμα της αντιπάλου των ερυθρόλευκων πέτυχε μόλις στο 13’ ο Juraj Halenar, για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Rogério Gaúcho να κάνει το 2-0.

Στο 60’ ο Halenar βρήκε και πάλι… δίχτυα, κάνοντας τρία τα τέρματα της Slovan, ενώ το κερασάκι στην.. τούρτα έβαλε ο Sylvestr στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Στην επόμενη φάση με δεύτερη νίκη το ΑΠΟΕΛ

Την πρόκριση του στην επομένη προκριματική φάση του Champions League πήρε και τυπικά σήμερα το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Jovanovic επιβλήθηκε με 3-0 της EB/Streymur στο «ΓΣΠ», και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-0 στον πρώτο αγώνα στα Νησιά Φαρόε, πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Partizan Belgrade.

Στο 42′ o Zevlakow με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ο Αλεξάνδρου στο 63’ διπλασίασε τα τέρματα της Κυπριακής ομάδας, ενώ ο Mirosavljević στο 75΄, ολοκλήρωσε τον θρίαμβο του ΑΠΟΕΛ.