Μια απίθανη Σεβίλη συνέτριψε 4-1 τη Μάλαγα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 33 βαθμούς.

Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι έκανε επίδειξη δύναμης στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 36ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 4-0, με σκόρερ τους Βιέτο (25΄, 28΄), Μπεν Γεντέρ (34΄) και Βιτόλο (36΄).

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ραμί με δύο κίτρινες κάρτες στο ίδιο λεπτό (62΄), αλλά η Μάλαγα το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει στο 64΄ με τον Ραμίρες.

Ένα γκολ του Σαούλ Νίγκεθ στο 59ο λεπτό έφτανε για να χαρίσει στην Ατλέτικο Μαδρίτης τους τρεις βαθμούς απέναντι στην αξιόμαχη Λας Πάλμας, στο «Βιθέντε Καλντερόν».

Οι «ροχιμπλάνκος» πλησίασαν τις τέταρτες Βιγιαρεάλ και ρεάλ Σοσιεδάδ στον ένα βαθμό (29 έναντι 28), αλλά απέχουν ακόμη αρκετά από την κορυφή και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Νωρίτερα, το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε περάσει με 3-1 από το «Μολινό» απέναντι στη Σπόρτινγκ Χιχόν (12΄ Ντος Σάντος, 19΄ Σανσόνε, 74΄ Πάτο – 89΄ Καρμόνα), ενώ οι Βάσκοι της Σοσιεδάδ με γκολ των Μπαουτίστα (56΄) και Χουάνμι (69΄) νίκησαν εκτός έδρας τη Γρανάδα 2-0.