Η «καρδιά» του πρωταθλητή μίλησε στη «Nokia Arena». Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας με ψυχή και πάθος στο Τελ Αβίβ, πήρε σπουδαία νίκη με 78-69 επί της Μακάμπι και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά, δίνοντας παράλληλα απαντήσεις.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος δέχτηκε δριμεία κριτική από τους επικριτές του, για τις κινήσεις του στο τρίτο ματς, πήρε την προπονητική… ταυτότητα του Μπλατ και οδήγησε τους παίκτες του σ’ αυτήν τη μεγάλη νίκη-ανατροπή.

Πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ, όπου οι «πράσινοι» θα έχουν την ευκαιρία, μπροστά στον κόσμο τους, να προκριθούν στο φάιναλ φορ της Euroleague, που θα πραγματοποιηθεί στην Κωνσταντινούπολη.

O αγώνας

Πάθος, ένταση, δύναμη και αυταπάρνηση σε ένα παιχνίδι που θύμιζε περισσότερο παρτίδα σκάκι παρά αγώνα καλαθοσφαίρισης. Ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος μέσα στο φλεγόμενο γήπεδο της Μακάμπι Τελ Αβίβ, καταφέρνοντας να κάνει το 2-2, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να είναι κακός στην επίθεση αλλά να βρίσκει συμπαράσταση από τον… πάγκο.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» ήταν ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και ο… τεράστιος Κώστας Καϊμακόγλου ο οποίος έκανε απίστευτο παιχνίδι στο δ’ δεκάλεπτο, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Λιθουανό που με την εμπειρία του κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό.

Αποφασισμένος για το διπλό

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Μπατίστ και… Σμιθ με εμφανή διάθεση να στηριχτεί στην ευέλικτη άμυνα με τις γρήγορες εναλλαγές στα μαρκαρίσματα προκειμένου να κυνηγήσει τους παίκτες της Μακάμπι στο τρίποντο.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό. Αlley-hoop πάσα του Καλάθη στον Σμιθ με τον τελευταίο να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό καλάθι.

Ύστερα από δυόμισι λεπτά το σκορ ήταν 2-6 με τους Οχαγιόν και Λάνγκφορντ να δίνουν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 8-6 και 13-12. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν με τρίποντα των Διαμαντίδη και Περπέρογλου, καθώς κι ένα «γκολ-φάουλ» του Νικ Καλάθη, ο οποίος είχε μπει δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού. Το σκoρ έγινε 13-15 για να ολοκληρωθεί το α’ δεκάλεπτο με 17-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Το ξεκίνημα του ματς

Αδράνεια στην άμυνα και η εμπειρία του Σάρας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στη β’ περίοδο, παίζοντας εξαιρετικά το inside game, με τον Βουγιούκα να εκμεταλλεύεται τις πάσες των συμπαικτών του και να πετυχαίνει οκτώ πόντους, φορτώνοντας παράλληλα με φάουλ τους Χέντριξ και Σχορτσανίτη.

Με τρίποντο του εκπληκτικού Γιασικεβίτσιους το σκορ διαμορφώθηκε στο 25-30. Ωστόσο, οι έξι χαμένες βολές (από δύο για Περπέρογλου, Βουγιούκα και Μπατίστ), καθώς και τα επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι, επέτρεψαν στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (31-33). Καλάθης και Γιασικεβίτσιους συνέχισαν να κρατούν ζωντανό τον Παναθηναϊκό, με το β’ δεκάλεπτο να κλείνει στο 36-41.

Τα τελευταία λεπτά του β’ δεκαλέπτου

Η καρδάρα με το γάλα…

Η Μακάμπι ξεκίνησε δυνατά στο γ’ δεκάλεπτο και με «φόλοου-κάρφωμα» του Σμιθ μείωσε το σκορ, ωστόσο ο αποφασισμένος Καλάθης συνέχισε να φορτώνει το καλάθι της Μακάμπι θυμίζοντας την ηγετική του εμφάνιση στον περσινό ημιτελικό με τη Σιένα στη Βαρκελώνη όταν και ήταν ο… άσος στο μανίκι του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Με παλικαρίσιο λέι απ, κλέψιμο στον Σχορτσανίτη και τρίποντο (μέσα σε 50 δευτερόλεπτα) έκανε το +8. Ακολούθησε το τρίτο φάουλ του Σχορτσανίτη και το τρίποντο του Σμιθ για το +11 (38-49).

Δυστυχώς όμως κάπου εκεί η άμυνα αδράνησε, οι εναλλαγές στα μαρκαρίσματα έγιναν πιο αργές, με την Μακάμπι να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Παναθηναϊκού και να «ροκανίζει τη διαφορά». Οι Οχαγιόν και Ελιάχου με προσωπικά καλάθια και ο Λάνγκφορντ με τρίποντο έκαναν το 45-49, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει αμέσως τάιμ άουτ, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι ουσιαστικό.

Τα λάθη στην επίθεση συνεχίστηκαν, με τον Οχαγιόν να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο και κάπου εκεί τον Παναθηναϊκό να «ξυπνάει». Με κάρφωμα του Σμιθ και δύο βολές του Καϊμακόγλου, οι φιλοξενούμενοι πήραν ανάσα (47-53) και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (50-54).

και η καρδιά του… Καϊμακόγλου

Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Κώστας Καϊμακόγλου ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού στο δ’ δεκάλεπτο. Με καλάθι του πρώτου και τρίποντο του δεύτερου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με οκτώ (51-59) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Σμιθ και Λάνγκφορντ, βοηθούμενοι και από τα επιθετικά ριμπάουντ των συμπαικτών τους, αλλά και τα πέντε ομαδικά φάουλ που φορτώθηκε γρήγορα ο Παναθηναϊκός, έδιναν τις απαραίτητες λύσεις, κρατώντας την ομάδα τους μέσα στο παιχνίδι.

Στο 58-60 «μίλησε» ξανά ο τεράστιος Γιασικεβίτσιους που με δύο προσωπικά καλάθια κράτησε το προβάδισμα για τους «πράσινους» και αν έμπαινε και το τρίποντο που επιχείρησε στη συνέχεια τότε ο Παναθηναϊκός θα έφθανε το +7. Η Μακάμπι αντέδρασε και με τρίποντο του Μάλετ και καλάθι του Ελιάχου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά μετά από ώρα (65-64), με το χρονόμετρο να δείχνει 4:20 πριν το τέλος.

Κρίσιμες βολές του Καϊμακόγλου ο οποίος ευστοχεί και κρατά τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι, για να έρθει ο Διαμαντίδης και με βολές να κάνει το 67-70. Επιθετικό ριμπάουντ από τον αφιονισμένο Καϊμακόγλου και δύσκολο καλάθι για το +5 (67-72), 1:30 πριν το τέλος. Με την μπάλα να ζυγίζει πλέον… 100 κιλά, ο Χέντριξ αστοχεί στις δικές του βολές. Φάουλ στον Διαμαντίδη και εύστοχες βολές από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού για το 67-74. Το ματς πλέον είχε κριθεί και το τελικό 78-69 απλώς επισφράγισε τη νίκη του Παναθηναϊκού, που έβγαλε στο παρκέ όλα αυτά τα στοιχεία που κάνουν μια ομάδα να φθάσει στο υψηλότερο σκαλί της Ευρώπης.