Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Κέρκυρα, η οποία επικράτησε 1-0 της Λάρισας στην έδρα της, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League. Με γκολ του Μαζνόφ στο 75’ οι Φαίακες «ανάσαναν» και… βύθισαν ακόμα περισσότερο τους «βυσσινί» που παρέμειναν στην… ουρά του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς.

Η Κέρκυρα ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρει να τη μετατρέψει σε κάποιο γκολ. Πάντως, οι Φαίακες έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται καθώς στο 15’ ο διαιτητής Αμπάρκιολης δεν καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Επστάιν από τον Βελάσκο.

Στο δεύτερο μέρος, η Λάρισα ισορρόπησε, με τη δυνατή βροχή να παίρνει ρόλο πρωταγωνιστή στο ματς και να αποτελεί… τροχοπέδη στις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στο 63’ ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς αποφάσισε να ρίξει στο παιχνίδι τον Μαζνόφ, ο οποίος στην πρώτη του συμμετοχή και 12 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε και χάρισε τη νίκη στη νέα του ομάδα.

Με ωραίο πλασέ νίκησε τον Τσοντοφάλσκι, ενώ στο 85ο λεπτό έχασε άλλη μια ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ. Στις καθυστερήσεις ο Ταυλαρίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως από θέση οφ-σάιντ κι έτσι δεν μέτρησε το γκολ.

Κέρκυρα – Λάρισα 1-0 (Novasports4)

Γκολ: 75′ Μαζνόφ

Κίτρινες κάρτες: Στολτίδης – Κουζέν, Βενετίδης, Κατσιαρός, Τσιμπάμπα