Την παράταση χρειάστηκε η Γκάνα για να επικρατήσει 2-1 της Τυνησίας στον προημιτελικό του Κόπα Άφρικα που διεξήχθη στην Γκαμπόν. Στο 10ο λεπτό ο Μενσά άνοιξε το σκορ για την Γκάνα, όμως πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 42΄ ο Καλιφά ισοφάρισε για τους Τυνήσιους.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε παράταση όπου ο Αγιού πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 101’. Οκτώ λεπτά αργότερα, στο 109’ η Τυνησία έμεινε με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Αμπντενούρ.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, της 8ης Φεβρουαρίου η Γκάνα θα αντιμετωπίσει στην Μπάτα της Ισημερινής Γουϊνέας τη Ζάμπια (18:00 ώρα Ελλάδας), ενώ στο άλλο ζευγάρι το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης θα διεκδικήσουν Μάλι και Ακτή Ελεφαντοστού, στο Λιμπρεβίλ της Γκαμπόν, στις 21:00 ώρα Ελλάδας.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης