Διεθνή επιτυχία για την Εθνική Αυστραλίας του ομογενή Έλληνα τεχνικού Άγγελου Ποστέκογλου, που απέσπεσε ισοπαλία 2-2 στο «Φριτς Βάλτερ» από τη γηπεδούχο και παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία.

Τα «πάντσερ» προηγήθηκαν με τον Ρόις στο 17΄, όμως οι socceroos όχι μόνο δεν κάμφθηκαν αλλά έφτασαν στην ισοφάριση με τον Τροΐζι στο 40ό λεπτό και πήραν προβάδισμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζέντινακ στο 50΄, για να σώσει τη «νατσιονάλμαντσαφτ» ο Ποντόλσκι στο 81΄.

Ωραίο παιχνίδι έγινε και στο Άαρχους, όπου η γηπεδούχος Δανία νίκησε τις Ηνωμένες Πολιτείες με 3-2. Οι Αμερικανοί προηγήθηκαν δύο φορές, με τον Άλντιντορ στο 19΄ και τον Γιόχανσον στο 66΄, αλλά η βραδιά ήταν αφιερωμένη εξαιρετικά στον Νίκλας Μπέντνερ, ο οποίος οδήγησε τους σκανδιναβούς στη νίκη με το χατ-τρικ που σημείωσε σκοράροντας στο 33΄, στο 83΄ και στις καθυστερήσεις.

Στη Σκοτία, ο φιλικός με τη Βόρεια Ιρλανδία ήταν ο πρώτος ανάμεσα στις δύο ομάδες μετά το 2011. Οι γηπεδούχοι νίκησαν την εκ των αντιπάλων της Εθνικής Ελλάδας και δεύτερη (πίσω από τη Ρουμανία) στον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2016 1-0, με γκολ του Μπέρα στο 85ο λεπτό.