Με τέσσερις αγώνες άνοιξε η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής.

Ο Ολυμπιακός λύγισε την αντίσταση της Ξάνθης στο 72ο λεπτό με ένα γκολ του Ντιόγο, αν και οι Θρακιώτες είχαν την πρωτοβουλία του αγώνα και θα μπορούσαν σε αρκετές περιπτώσεις να ανοίξουν το σκορ.

Ο Ηρακλής με τον ΟΦΗ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο ισόπαλο 1-1, με τον Γηραιό να ανοίγει το σκορ στο 14ο λεπτό με γκολ του Γκαρσία. Ο Εντοι στο 69 με ατομική προσπάθεια νίκησε τον τερματοφύλακα του Ηρακλή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ακόμη και με δέκα παίκτες από το 58ο λεπτό, μετά την αποβολή του Κοντοέ, ο Πανιώνιος πήρε το πολυπόθητο διπλό στην έδρα του «αξιόμαχου» Πανσερραϊκού με γκολ του Κουμορτζί στο 30’.

Η πρώτη μέρα της αγωνιστικής ολοκληρώθηκε με την εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί του νεοφώτιστου Πανθρακικού με το ευρύ 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό ο Σόουζα και τα τέρματα για τους πράσινους διπλασίασε με κεφαλιά στο 35 ο Γιάννης Γκούμας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 77′ ο Αντρέας Ίβανσιτς με πλασέ μετά από σέντρα του Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

Στη δεύτερη μέρα, ο Εργοτέλης πήρε μια μεγάλη σε σημασία και έκταση νίκη καθώς επιβλήθηκε στο “Παγκρήτιο” 3-0 του Άρη με γκολ των Μπούντιμιρ και Ογκουνσότο. Στη Λιβαδειά ο Λεβαδειακός κέρδισε με 1-0 τον Θρασύβουλο με γκολ του Λεονάρντο, ενώ στην Τρίπολη ο Αστέρας με τη Λάρισα “κόλλησαν” στο 0-0.

Τέλος, το ντέρμπι της “Τούμπας” ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ έληξε ισόπαλο 1-1. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Μουσλίμοβιτς στο 15′ και η ΑΕΚ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπλάνκο.

4 ΓΚΟΛ: Ογκουνσότο (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ)

2 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ), Πάρα (ΛΑΡΙΣΑ), Γκαλέτι (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Ζουντί (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ)

1 ΓΚΟΛ: Εντίνιο (ΑΕΚ), Βλόνταρτσικ, Χαβίτο (ΑΡΗΣ), Τσέζαρεκ (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Μπουντίμιρ (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ), Γκαρσία, Ντιέ (ΗΡΑΚΛΗΣ), Σαρμιέντο (ΛΑΡΙΣΑ), Λεονάρντο (ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ), Ταϊντέρ (ΞΑΝΘΗ), Κοβάτσεβιτς, Ντιόγο (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Εντόι (ΟΦΗ), Γκούμας, Ιβανσιτς, Καραγκούνης, Σόουζα (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Κουμορτζί (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Ενρίκες (ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ), Μουσλίμοβιτς, Κονσεϊσάο, Μάρκος Αντόνιο (ΠΑΟΚ)