Τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα της Super League απώλεσε η ΑΕΚ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα. Η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί στο 52’ με το γκολ που σημείωσε ο Nemeth, όμως οι Ηπειρώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 81’ με τον Κοντογουλίδη, παρότι δύο λεπτά πριν είχαν μείνει με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Dimbala με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το τελικό σκορ μπορεί να χαρακτηριστεί «φτωχό», αφού οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να μπορέσουν να σκοράρουν με κορυφαία το… διπλό δοκάρι της ΑΕΚ στο 86’.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά από νωρίς. Μόλις στο 7’ ο Bakayoko βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στα πόδια αμυντικών της ΑΕΚ, ενώ στην αντεπίθεση οι παίκτες της Ένωσης βρέθηκαν με τρεις μπαλιές μέσα στην περιοχή του Σικαλιά, με τον Manduca να αστοχεί απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο 12’, όταν ο Scardovelli σούταρε και η μπάλα, αφού χτύπησε το δοκάρι του Saja, πέρασε άουτ.

Μετά από λίγη ώρα, όπου το παιχνίδι έκανε «κοιλιά» η ΑΕΚ προσπάθησε να βγει με αξιώσεις στην αντεπίθεση. Στο 34’ ο Παυλής μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να δώσει τη μπάλα στο Guerreiro, αλλά ο Σικαλιάς κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα και να γλιτώσει την ομάδα του από τα χειρότερα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Γιαννιώτες στο 39΄ με τον Μενδρινό να πιάνει αμαρκάριστος το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους στο 52΄. Από εξαιρετική ασίστ του Manduca, ο Nemeth πλάσαρε υποδειγματικά τον Σικαλιά κι έκανε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα από σέντρα ακριβείας του Μενδρινού, ο Dimbala κατάφερε να… αστοχήσει με κεφαλιά απέναντι από τον Saja, ενώ στο 68΄ ο Nemeth απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση και να καθαρίσει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η πλάστιγγα του αγώνα φάνηκε να γέρνει προς την πλευρά της ΑΕΚ, καθώς στο 79΄ ο Dimbala, αν και δέχτηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Juanfran συνέχισε να διαμαρτύρεται και να χειρονομεί προς τον ισπανό αμυντικό, οπότε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Καλόπουλου.

Το γεγονός αυτό, πάντως, δεν εμπόδισε τους Γιαννιώτες να ισοφαρίσουν στο 81΄ με κεφαλιά του Κοντογουλίδη, που είχε μπει στο ματς πέντε λεπτά νωρίτερα. Το ματς είχε ανοίξει για τα καλά και στο 86΄ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν διπλό δοκάρι, αρχικά σε κεφαλιά του Καφέ και στη συνέχεια με τον Jahic.

Κόκκινες κάρτες: 79΄ Dimbala

Κίτρινες κάρτες: Ανδράλας, Dimbala, Σικαλιάς, Κοντογουλίδης – Guerreiro, Jahic

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Σικαλιάς, Scardovelli, Κώτσιος, Majstorovic, Στάθης, Κούσας, Ανδράλας (76΄ Κοντογουλίδης), Μενδρινός, Ντάσιος (59΄ Σαϊτιώτης), Dimbala, Bakayoko (70΄ Μιχαλόπουλος).

ΑΕΚ (Dusan Bajevic): Saja, Araujo, Juanfran, Majstorovic, Arce, Jahic, Manduca, Guerreiro, Hersi (86’ Iordache), Παυλής (46’ Blanco), Nemeth (74’ Καφές).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Dusan Bajevic: «Είχαμε τις περισσότερες ευκαιρίες στο διάστημα που κάθομαι στον πάγκο της ΑΕΚ. Αλλά και πάλι στο τέλος πληρώσαμε τα δικά μας λάθη. Και αυτό το παιχνίδι ήταν ένα μάθημα για μας, για τον τρόπο που χάνουμε τους βαθμούς. Κοιτάμε το παιχνίδι της Τετάρτης. Ήταν ένα καλό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους. Συγχαρητήρια και στα Γιάννενα.

Ήταν και για λόγους ξεκούρασης και για λόγους τακτικής. Άλλαξα την ενδεκάδα και για να ξεκουράσω παίκτες και επειδή δεν ήμουν ευχαριστημένος από την εμφάνιση στο ματς με την Everton».

Γιώργος Παράσχος: «Έγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Ανοιχτό από το πρώτο λεπτό. Και εμείς χάσαμε κλασικές ευκαιρίες. Κινδυνεύσαμε όμως και σε πολλές περιπτώσεις. Δυστυχώς για τέταρτο παιχνίδι επαναλαμβάνεται ένα λάθος. Πρέπει να έχουμε καλές επιστροφές. Μας έπιασε πάλι ο αντίπαλος μετά από στημένες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε επίσης καλά. Αν έμπαινε η κεφαλιά του Dimbala θα ήταν διαφορετικό το παιχνίδι. Μετά το 1-0 της ΑΕΚ μας έπιασε ένας πανικός.

Μετά ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε και να πάρουμε το βαθμό. Η ΑΕΚ διαθέτει μία μεσοεπιθετική γραμμή γρήγορη και με ποιότητα. Δεν θέλαμε να ρισκάρουμε από την αρχή. Το διαβάσαμε έτσι το παιχνίδι και πιστεύω ότι μας βγήκε σε καλό. Θέλαμε να εκμεταλλευτούμε τη δεξιά πλευρά. Και ο Στάθης αν δείτε έκανε 50 φορές κούρσες. Θέλαμε να εκμεταλλευτούμε την κούραση του Juanfran. Αν ο Ντάσιος ήταν πιο επιθετικογενής θα μπορούσαμε να έχουμε κάνει κάποιες περισσότερες φάσεις. Η ΑΕΚ μας πίεσε πολύ καλά. Δεν αλλάξαμε καλά τη μπάλα. Δεν είχαμε την καλή κυκλοφορία. Ο προβληματισμός είναι ότι στις στημένες φάσεις έχουμε πρόβλημα και στις ευκαιρίες που χάνουμε. Στη φάση με το διπλό δοκάρι της ΑΕΚ είχαμε την τύχη με το μέρος μας. H συμπεριφορά του Dimbala ήταν απαράδεκτη και θα τιμωρηθεί».