Πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου έχασε ο ΑΠΟΕΛ, καθώς παραχώρησε λευκή ισοπαλία στη Νέα Σαλαμίνα στο «ΓΣΠ», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν κέρδισε πέναλτι.

Ο Μιχαήλ δεν κατάφερε να κερδίσει από τα 11 βήματα των πορτιέρο των φιλοξενούμενων, Πόντζο, ο οποίος απέκρουσε, κρατώντας έτσι ανέπαφη την εστία του.

Μετά το σημερινό του στραβοπάτημα, ο ΑΠΟΕΛ είδε τη διαφορά του με την Ανόρθωση να μειώνεται στους δύο βαθμούς και στην επόμενη αγωνιστική η «Κυρία» υποδέχεται τους «γαλαζοκίτρινους», ενώ έχει και ματς με την ΑΠΕΠ τη Δευτέρα.

Από εκεί και πέρα, ο Απόλλωνας Λεμεσού επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Άχνας στο Τσίρειο, χάρη σε τέρματα των Αβραάμ και Σανγκόι (σκόραρε δις).

Στο τρίτο παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα, ΑΠΟΠ/Κινύρας και της Δόξας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, με τα τρία από τα τέσσερα γκολ να σημειώνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Κομπόγιο με δεύτερη κίτρινη.