Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Α1 του μπάσκετ ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε στο ΣΕΦ του Αμαρουσίου με 80-70, στην 26η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτή τη νίκη πέτυχαν ρεκόρ στην Α1, αφού ολοκλήρωσαν τη regular season με 25 νίκες και μια ήττα. Έτσι, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη θα αγωνιστεί στα πλέι οφ, έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας και στην πρώτη φάση θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον όγδοο της βαθμολογίας, Κολοσσό.

Ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, μπήκε αποφασισμένος για να πάρει τη νίκη και μόλις στο 8ο λεπτό ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά, 21-10. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο +12 (25-17), ενώ στο δεύτερο η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (44-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι «πάγωσαν», αφού είδαν τον Γιάννη Μπουρούση να αποχωρεί τραυματίας, καθώς στο 24’ μετά από «μάχες» με τους Στεφανίδη και Μαυροειδή χτύπησε στον αυχένα και από τότε προληπτικά δεν ξαναπέρασε στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός πάντως κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά και έκλεισε τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (64-56). Στον επίλογο του αγώνα, το Μαρούσι μείωσε στους 6 πόντους (72-66), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-35, 64-56, 80-70.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 7 (1), Ερτσεγκ 4, Τσίλντρες 11 (2), Βούισιτς 12, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 10, Χαλπερίν 3 (1), Γκριρ 2, Τεόντοσιτς 8, Σλούκας 2, Βουγιούκας 9, Πρίντεζης 12.

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 8 (1), Κις 4, Χαραλαμπίδης 8 (1), Παπαντωνίου, Κουμπούρας 9 (1), Χαφ, Στεφανίδης 1, Μαυροειδής 11, Μαυροκεφαλίδης 4, Καλάθης, Γλυνιαδάκης 14, Καϊμακόγλου 11 (1).