Ισόπαλος 2-2 με την Σαμσούνσπορ (Α’ Κατηγορία Τουρκίας) αναδείχθηκε ο Εργοτέλης, στο δεύτερο φιλικό του στο Γκάρντερεν της Ολλανδίας.

Η ομάδα του Ηρακλείου βρέθηκε να χάνει από 37 (ο Τσαλίκ το γκολ), ωστόσο 13 λεπτά αργότερα ο Γιοβάνοβιτς πέτυχε την ισοφάριση.

Οι πανηγυρισμοί των Κρητικών δεν διήρκησαν για πολύ, καθώς στο 53΄ ο Σαράκογλου με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1, ωστόσο ο Μπούντιμιρ στο 90’ «έγραψε» το τελικό 2-2.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο τεχνικός του Εργοτέλη, Νίκος Καραγεωργίου, δήλωσε: «Ηταν ένα δυνατό τεστ με μια ομάδα Α’ Κατηγορίας της Τουρκίας. Έγινε μια καλή προσπάθεια από όλους τους παίκτες μας και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε. Μία δυο επιπολαιότητες μάς στοίχησαν, αλλά προήλθαν από την κούραση που είναι λογικό να υπάρχει σε μια τέτοια περίοδο.

Δημιουργήσαμε φάσεις, χάσαμε ευκαιρίες και είναι λογικό τώρα να μην είναι σταθερά όλα τόσο επιθετικά, όσο και δημιουργικά. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

Η σύνθεση του Εργοτέλη στο α΄ ημίχρονο: Πίρσον, Κανδηλάκης, Σαρρής, Σασιασβίλι, Βίσιο, Μπέτο, Κυριακίδης, Ρομάνο, Λεάλ, Κουτσιανικούλης, Ευαγγέλου.

Η σύνθεση του Εργοτέλη στο β΄ ημίχρονο: Πίρσον, Χίμπλινγκερ, Γιοβάνοβιτς, Πρωτογεράκης, Γιαλούσης, Ολίσε (68΄ Χαντί), Τζούνιορ, Φραγκουλάκης (75΄ Κατσικοκέρης), Χρυσοφάκης, Μπρούνο, Μπούντιμιρ.