Δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε την προσπάθειά του στο Top-16 της Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 76-74 από την Αρμάνι Τζινς στο Μιλάνο στο θεωρητικά ευκολότερο εκτός έδρας παιχνίδι του. Την πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα των Πειραιωτών έκανε το νέο απόκτημα, ο Τζανίρο Πάργκο.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, τόσο στην πρώτη, όσο και σε όλες της περιόδους δεν ξεκίνησε καλά. Οι Ιταλοί στην αρχή του αγώνα πήραν προβάδισμα με έξι πόντους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (23-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι έκανε ένα σερί 8-0 και με τον Ολυμπιακό να προβληματίζει επιθετικά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων.

Η Αρμάνι με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφτασε στο +14 και έφτασε το υπέρ της σκορ στη μέγιστη τιμή του. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε προς το τέλος του δεκαλέπτου και με σερί 6-0, μείωσε στους εννέα πόντους (62-53). Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν το παιχνίδι και μείωσαν μέχρι και στον πόντο, χωρίς όμως να καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η Αρμάνι λίγο πριν το τέλος έφτασε στο 76-74, αλλά ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για φάουλ πάνω στον Λιν Γκριρ στην τελευταία φάση του αγώνα, το οποίο δε δόθηκε ποτέ, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 42-32, 62-53, 76-74

Aρμάνι Μιλάνο (Πιέρο Μπούκι): Πράις 5 (1), Χολ 13 (3), Σόου 9, Βιτάλι 15 (3), Τόμας 14 (3), Ρόκα 5, Κατελίνας, Σανγκκάριε, Χόκινς 15 (3).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Πάργκο 5 (1), Παπαλουκάς 7, Πελεκάνος 5 (1), Βούισιτς 10, Μπουρούσης 4, Χαλπερίν 7, Γκριρ 6, Βασιλόπουλος 2, Πρίντεζης 22, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς, Σχορτσιανίτης 4.