Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε με 1-0 από τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Από την άλλη, οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να δώσουν τέλος σε μια παράδοση που κρατούσε από τις 21/11/1998 και τους ήθελε να μην μπορούν να κερδίσουν σαν γηπεδούχοι τους “ερυθρόλευκους”.

Το γκολ που έδωσε στον Άρη το “τρίποντο” της νίκης σημείωσε στο 18ο λεπτό ο Χαβίτο, με κοντινή κεφαλιά, ανεβάζοντας έτσι την ομάδα του στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός “πάταγε” καλύτερα στα πρώτα λεπτά και είχε το έλεγχο του αγώνα. Στο 6’ ο Λέτο δεν μπόρεσε να σκοράρει, αναγκάζοντας τον Σηφάκη σε σπουδαία απόκρουση, ενώ στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του Άρη είπε “όχι” και στον Βασίλη Τοροσίδη.

Αντίθετα, με την εικόνα του αγώνα ο Άρη κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στη φάση του 18’ ο Κόκε έκανε τη σέντρα και ο Χαβίτο με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Νικοπολίδη, σημειώνοντας το 1-0. Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λέπτου ο Ολυμπιακός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Σηφάκης κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Στο 67’, μετά από σέντρα του Λουτσιάνο Γκαλέτι, η μπάλα έφτασε στον Μπελούτσι, με τον Αργεντινό να μην μπορεί να σκοράρει. Στο 79’ ο Ντιόγο έστρωσε στον Ντάρκο Κοβάσεβιτς, αλλά ο Βιτόλο απομάκρυνε. Στο 90’ ο Μπελούτσι από καλή θέση επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, με αποτέλεσμα το 1-0 να υποχρεώσει τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα.

Κίτρινες κάρτες: Κάλβο, Γκαρσία, Κόκε – Λέτο, Μπελούτσι, Τοροσίδης, Ντιόγο

Γκολ:18’ Χαβίτο

Άρης (Κίκε Ερνάντεθ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Λέμπο, Ρομπέρζ, Βιτόλο, Νεμπεγλέρας (61’ Σιστόν), Γκαρσία (86’ Καράμπελας), Χαβίτο, Κόκε, Κάλβο (61’ Ρεγκέιρο).

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Ντομί, Όσκαρ (68’ Λεονάρντο), Ντιόγο, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Λέτο (53’ Κοβάσεβιτς), Μπελούτσι, Πάντος (46’ Γκαλέτι, Τοροσίδης.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ερνέστο Βαλβέρδε: “Το σημαντικό δεν είναι ότι δεν πετύχαμε κάποιο γκολ αλλά ότι χάσαμε και τους δύο αγώνες. Σήμερα δεν καταφέραμε να κάνουμε το παιχνίδι μας παρά το ότι ξεκινήσαμε πολύ καλά. Όταν δεχθήκαμε το πρώτο γκολ όσο περνούσε ο χρόνος υπήρχε μεγάλη ένταση σε μας νιώθοντας την πίεση του χρόνου ενώ είχαμε πολύ χρόνο μπροστά μας. Από εκείνο το σημείο ξέφυγε το παιχνίδι από τον έλεγχό μας αφού από την στιγμή που δεχθήκαμε το γκολ φάνηκε σαν να μας πιάνει μεγάλη ένταση λες και το παιχνίδι τέλειωνε στο επόμενο λεπτό ενώ είχαμε τον χρόνο να ισοφαρίσουμε. Αν συνεχίζαμε το παιχνίδι με την σιγουριά με την οποία το ξεκινήσαμε θα είχαμε σίγουρα καλύτερες ευκαιρίες. Ο Άρης στάθηκε πολύ καλά στο παιχνίδι με καλές αντεπιθέσεις ενώ και κλείστηκε πίσω πολύ καλά.
Καταρχήν θα πρέπει να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια και σιγουριά. Όπως παίξαμε δηλαδή στα πρώτα 25΄ όπου κάναμε ευκαιρίες αλλά ο Άρης το γκολ. Θα πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες. Γκολ μπορείς να δεχθείς σε οποιοδήποτε αγώνα και θα πρέπει να μάθουμε να το αντιμετωπίζουμε. Δεν έχω στο μυαλό μου ξεκάθαρη εικόνα του παιχνιδιού. Σίγουρα όμως παίξαμε πολύ καλά στα πρώτα 25΄ και μας κόστισε πολύ τα γκολ γιατί αργήσαμε να επανέλθουμε. Όπως και να έχει όμως στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε και δημιουργήσαμε ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε όπως και με τον ΟΦΗ. Το καλό είναι ότι δημιουργήσαμε ευκαιρίες αλλά δεν σκοράραμε. Το κακό θα ήταν αν δεν δημιουργούσαμε ευκαιρίες.
Θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε πάνω σε αυτό. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό παλέψαμε να ισοφαρίσουμε. Το ίδιο έγινε και στην Τουρκία. Θα πρέπει να αποκτήσουμε περισσότερη ψυχραιμία και ηρεμία. Έχουμε πολύ ένταση και πίεση από την στιγμή που θα δεχθούμε κάποιο γκολ.
Σε μία μεγάλη ομάδα αν χάνεις και έναν αγώνα είναι κρίση. Αυτό που θα πρέπει να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να κερδίσουμε τον επόμενο αγώνα. Σε τρεις μέρες μπορείς να μπεις σε μία κρίση και σε τρεις να βγεις. Για αυτό και εμείς θα πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά ώστε να κερδίσουμε”.

Κίκε Ερνάντεθ: “Για μας απόψε ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι που έπρεπε να το κερδίσουμε. ‘Ολη την εβδομάδα λέγαμε ότι ανεξάρτητα από τον αντίπαλο που θα είχανε να αντιμετωπίσουμε για την θέση που είχαμε στον βαθμολογικό πίνακα επιβαλλόταν να κερδίσουμε. Κανείς μας δεν αισθανόταν άνετα με την θέση μας στην βαθμολογία. Αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα τραυματισμών και θέλαμε να αποθεραπευτούν οι ποδοσφαιριστές μας και αυτό τώρα μεταφράζεται σε μία καλύτερη ομάδα με περισσότερο δέσιμο και να βελτιωθούμε σαν ομάδα ώστε να κερδίσουμε τους αγώνες που έρχονται και να κερδίσουμε βαθμούς. Για αυτό ξέραμε ότι είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι και θα έπρεπε να παίξουμε με δύναμη και ένταση. Ήταν ένα ανοιχτό παιχνίδι όπου αξίζαμε την νίκη αν και αντιμετωπίσαμε προβλήματα στις στημένες φάσεις. Πάντα όμως με το 1-0 πάντα υποφέρεις αν και είχαμε ευκαιρίες να μεγαλώσουμε το σκορ υπέρ μας. Είμαστε πάρα πολύ χαρούμε με την νίκη που και για την αυτοεκτίμηση της ομάδας έρχεται σε πάρα πολύ καλό σημείο”.