Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Πανθρακικό ο Ηρακλής και ηττήθηκε 1-0 στην Κομοτηνή, σε παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους σημείωσε στο 6ο λεπτό ο Ριέρα. Ο Πανθρακικός έφτασε τους 25 βαθμούς και έκανε αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία του, ενώ ο Ηρακλής παρέμεινε στους 22 πόντους.

Ο Πανθρακικός κατάφερε να πάρει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα, γεγονός που του έλυσε τα… πόδια και ανάγκασε τον Ηρακλή να κυνηγά από νωρίς στο σκορ. Στο 6’ ο Ματάις πέρασε την μπάλα στο Ριέρα και ο τελευταίος νίκησε τον Κοβαλέφσκι και σημείωσε το 1-0 για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα, ο Ηρακλής ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά δεν δημιούργησε κανένα κίνδυνο για την εστία του Ρόκα. Στο 30’ ο Επστάιν έπιασε την κεφαλιά, μετά από τη σέντρα του Περπερίδη, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανθρακικός περιορίστηκε σε πιο αμυντικό ρόλο, δίνοντας χώρο στον Ηρακλή. Στο 48’ ο Επστάιν σούταρε άουτ, ενώ η επόμενη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 71’ με τον Κοβαλέφσκι να διώχνει σε κόρνερ το φάουλ του Ματάις. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ηρακλής πίεσε για την ισοφάριση, αλλά στο 87’ ο Γιαννούλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρόκα, ενώ στο 90’ ο Κίκο Ρατόν σημάδεψε άουτ.

Κίτρινες κάρτες: Ρομπίνιο, Ντιαλό – Ντιέ, Κατσιαμπής, Αγρίτης, Γιαννούλης, Ιωαννίδης

Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Ρόκα, Βελάσκο, Ρομπίνιο, Τροΐζι, Κλεμάν, Ολίσε, Λόπεζ, Πόνσε (60΄ Κωνσταντινίδης), Ματάις (80΄ Κανωτίδης), Ντιαλό, Ριέρα.

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Περπερίδης (46΄ Παπαστεργιανός), Γιαννούλης, Βούκοβιτς (46΄ Ιωαννίδης), Ντιέ, Κατσιαμπής, Επστάιν, Φούφουλας, Σαρακατσάνος (78΄ Κίκο Ρατόν), Γκαρσία, Αγρίτης.