Έγραψε ιστορία ο ΠΑΣ Γιάννινα στην προτελευταία αγωνιστικής της Super League.

Ο «Άγιαξ» της Ηπείρου επιβλήθηκε με 1-0 σκορ την Κυριακή της Κέρκυρας και εξασφάλισε για πρώτη φορά την είσοδό του στα πλέι οφ  και κατ΄επέκταση την έξοδο στην Ευρώπη. Το γκολ που χάρισε στον ΠΑΣ την ιστορικής σημασίας νίκη το πέτυχε ο Ίλιτς στο 75ο λεπτό.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τρεις ευκαιρίες έχασαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο για να μπορέσουν να προηγηθούν.

Η πρώτη στο 6` (δοκάρι), η δεύτερη στο 33`, όταν το σουτ του Ίλιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από ωραίο συνδυασμό απομάκρυνε εντυπωσιακά ο Στρατηλάτης και η τρίτη στο 39`, με τον γκολκίπερ της Κέρκυρας να λέει «όχι» σε διπλή ευκαιρία από τους Γεωργίου και Πάντο.

Ο ΠΑΣ στο 56` είχε καλή στιγμή για ν` ανοίξει το σκορ, με τον Ντε Βινσέντι να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα στην περιοχή, αλλά κανέναν συμπαίκτη του να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την αδύναμη απομάκρυνση του Στρατηλάτη.

Το πολυπόθητο γκολ για τους Ηπειρώτες ήρθε στο 75′, όταν ο Ο Ίλιτς, μετά από ωραίο γύρισμα του Τζημόπουλου, κοντρόλαρε και με εξαιρετικό σουτ «νίκησε» τον Στρατηλάτη (1-0).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Πάντος, Κολοβέτσιος, Τζιμόπουλος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Λίλα, Γεωργίου (72΄Γιάκος), Ντε Βινσέντι (79΄Βίλα), Κοροβέσης, Ίλιτς